Collegium Musicum přijede po 30 letech do Prahy s jediným solovým koncertem


Ve středu 19. května vystoupí ve velkém sále pražské Lucerny legenda československého rocku. Skupina Collegium Musicum se představí v jedinečné sestavě s Mariánem Vargou, Fedorem Frešem, Františkem Griglákem a Martinem Valihorou.

Skupina, o jejímž návratu na koncertní podia by leckdo před lety ještě pochyboval, je tu v plné síle a na pražský koncert slibuje téměř dvouhodinový set toho nejlepšího průřezu svoji tvorbou. „Dnes hráme to,čo malo najväčší úspech na našich koncertoch“ říká klávesista kapely Marián Varga. Historie kapely sahá až na konec 60tých let minulého století. Collegium Musicum byla první art-rockovou kapelou a je nejvýznamnější skupinou svého typu na území bývalého východního bloku. Kapela se proslavila interpretacemi známých děl vážné hudby, např. Concerto in D od Josepha Haydna, nebo adaptací proslulé Korsakovovy Šeherezády.

V dobách porevolučních kapela koncertovala pouze výjimečně a ve většině případů pouze na Slovensku. Když už se objevila i v Čechách, tak většinou na některém ze vzpomínkových festivalů v pražské Lucerně (Comeback 1990, Beatfest 2008,2009). Na konci 90tých let navíc hlavní postava skupiny, kultovní klávesový mág Marián Varga aktivity Collegium Musicum ukončil. Umožnilo mu to věnovat se svým solovým projektům a různým experimentálním mezižánrovým spolupracím (Mojzesovo kvarteto, Jozef Lupták, Andrej Šeban, Pavel Fajt, ad.). „Pokaždé, když se objevil Varga v Čechách, koncerty patřily k návštěvnicky úspěšným, ale nadšení diváci se chodili Mariána ptát, jestli alespoň pro jednou neobnoví se spoluhráči legendu Collegium Musicum“ vypráví David Gaydečka, který Mariána Vargu přivezl po dlouhé pauze do pražského Vagonu před osmi lety. Marián smysl v návratu Collegium Musicum neviděl a odmítal jej.

Až v roce 2009 se podařilo Romkovi Hanzlíkovi z Prahy ve spolupráci s baskytaristou skupiny Fedorem Frešem přesvědčit zbytek spoluhráčů, aby jednorázově dali skupinu dohromady pro účast na pražském Beatfestu. „jedného dňa mi Romek poslal správu, že by bol záujem o Collegium na jediný koncert v Lucerne v rámci akéhosi festivalu a či by sme nemali záujem. Zašiel som s tým za Mariánom a z neho vyliezlo, že teda dobre, ale keď už to dáme raz na kopu, tak nech to zúročíme na viacerých koncertoch. Zavolali sme Ferovi, ktorý privolil. Potom sme riešili bubeníka, ale Dušan Hájek sa po toľkých rokoch absencie necítil na sústavné hranie. Tak sme oslovili Martina Valihoru a ten bez váhnia našu ponuku prijal“ vysvětluje návrat skupiny basista Fedor Frešo. Collegium Musicum v čele s Mariánem Vargou v podstatě překvapili, že dodrželi slovo, a oba Beatfesty (2008+2009) navštívili s 50 minutovým programem. Vyprodaný velký sál Lucerny hřměl nadšením a vrátila se do něj atmosféra z dob, kdy Collegium patřilo mezi nejaktivnější koncertní kapely. Collegium Musicum na rozdíl od mnohých svých vrstevníků předvedlo oba koncertní sety se 100% nasazením a v kvalitě takové, jako kdyby od dob, kdy vyšlo asi kritikou nejlépe hodnocené, ale i nejznámější dvojalbum Konvergencie, uplynulo je několik málo vteřin. Když kapela dohrála padesátiminutý set, publikum si přálo, aby koncert nikdy neskončil.

Členové kapely, organista Marián Varga, basista Fedor Frešo, kytarista František Griglák a bubeník Martin Valihora si úspěch užili a rozhodli se v koncertech pokračovat. Následovalo turné po Slovensku a skupina si po delší pauze opět výborně rozumí. Do Prahy přijedou s kompletním téměř dvouhodinovým koncetním programem.

Agentura JOE´S GARAGE ve spolupráci s IN-LINE management uvádějí:

COLLEGIUM MUSICUM

Středa 19. května
velký sál Lucerna, Praha
start ve 20 hodin

vstupné:
ke stání do 30.3. za 320 Kč + poplatky, do 18.5. za 390 Kč + poplatky, v den akce a na místě za 450 Kč
k sezení a do loží: za 760 Kč + poplatky

Vstupenky na koncert jsou k dostání v síti Ticketpro.

Více info: http://www.joesgarage.cz / http://www.collegiummusicum.cz

via agentura JOE´S GARAGE