Coffee&Jazz – október 2010


4.10.
Štyri živly albumu Elements Radovana Tarišku a Ondreja Krajňáka sa v štyroch častiach nachádzajú vo svojej univerzálnej mnohorakosti, a to v proporciách aké si určíte sami v každej jednotlivej skladbe. Takto ponímané Elementy nabádajú na voľnú a tvorivú individuálnu komunikáciu. Poslucháč si má nájsť vlastný modus vivendi na dešifrovanie a osobnostné dotvorenie hudobnej výpovede; hudobníci ponúkajú záujemcom dobrodružstvo vytvorenia vlastných máp emócií a fantázií. Obaja protagonisti sú technicky, invenčne i myšlienkovo pripravení na náročný projekt spontánnej hudby, ktorej dokázali vtisnúť precízny tvar kompozičnej definitívnosti.

Veríme, že tí ktorí bez predsudkov prijmú pozvanie do sveta ich štyroch živlov, sa obohatia o zaujímavú a novú hudobnú skúsenosť. CD Elements získalo nomináciu na hudobnú cenu Aurel ako jazzový album roka.

11.10.
Hanka Gregušová je jeden z najpozoruhodnejších speváckych zjavov na slovenskej scéne. Najväčšou devízou je jej krásne sfarbený hlas – hlboko položený, ľahko zastretý alt. Feelingovo sú jej blízke soulové, či jazzovým jazykom inšpirované balady, v ktorých znie jej vokál najprirodzenejšie, zmyselne, očarujúco, miestami až eroticky zvodne. V jej speve počuť okrem širokého spektra emócií aj výborne zvládnutú vokálnu techniku, pevné a dotiahnuté frázy. Na klavíri bude Hanku sprevádzať klavirista Klaudius Kováč. Klaudius pochádza z Lučenca, prvé kontakty s jazzom získal už v rannom detstve. Svoje vlohy pre tento žáner ďalej sám rozvíjal počas štúdia klasického klavíra. Od roku 1998 až podnes je členom Nothing but Swing Tria. Je aktívnym členom big bandov Bartoš & Tariška Super Band a Gustav Brom Big Band.

18.10.
Radovan Tariška študoval na Konzervatóriu v Žiline odbor klasický saxofón. Má za sebou vystúpenia na BJD v rokoch 1997, 2001, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009 s rôznymi formáciami, spolupracoval a hral so špičkovými hudobníkmi z celého sveta, je jedným z našich najvyťaženejších hráčov v rámci jazzovej, ale aj popovej scény. V roku 2002 získal cenu Ladislava Martoníka ako “Jazzman roka“. Radovan je členom a kapelníkom medzinárodného zoskupenia Radovan Tariška Sextet. S Klaudiusom Kováčom, ktorý ho bude sprevádzať na klavíri spolupracuje Radovan už niekoľko rokov. K nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie Klaudiusa Kováča patria predovšetkým Oscar Peterson, Bud Powell, Wynton Kelly, Theolonius Monk a ďalší. Pre svoj štýlový jazzový prejav je Klaudius vyhľadávaným sprievodným hráčom.

25.10.
Radovana Tarišku s Jurajom Bartošom spája dlhoročná spolupráca v projekte Hot House (BJD 2001) a v spoločnom projekte Bartoš & Tariška Super Band (BJD 2009), zložený z najpoprednejších československých hudobníkov. Juraj Bartoš sa od začiatku kariéry venoval predovšetkým jazzu a táto oblasť je dodnes veľmi silne zastúpená v jeho bohatej umeleckej činnosti. Spolupracoval s množstvom domácich (niektoré aj sám založil) a zahraničných súborov, orchestrov a jazzových formácií – Bratislavský big band, Bratislava Hot Serenaders, Gustav Brom Big Band, Lúčnica, Lungau Big Band, Nouvelle Couisine, Octet Ost, Veleband, Vienna Art Orchestra. Už niekoľko rokov patrí medzi najvýraznejšie muzikantské osobnosti nielen doma, ale aj v zahraničí ako excelentný hráč na trúbke, skladateľ a aranžér.

via coffeeco.eu