Coffee&Jazz – február 2010


Radovan Tariška (alt, sopran saxophone) & Matúš Jakabčic (guitar)

Radovan Tariška študoval na Konzervatóriu v Žiline odbor klasický saxofón. Má za sebou vystúpenia na BJD v rokoch 1997, 2001, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009 s rôznymi formáciami, spolupracoval a hral so špičkovými hudobníkmi z celého sveta, je jedným z našich najvyťaženejších hráčov v rámci jazzovej, ale aj popovej scény. V roku 2002 získal cenu Ladislava Martoníka ako “Jazzman roka“. Radovan je členom a kapelníkom medzinárodného zoskupenia Radovan Tariška Sextet.

Matúš Jakabčic – kombinuje v kompozícii racionalitu s poctivosťou. Pre jeho myslenie je dôležitá melódia, ale najmä invencia a vkus. Nápady hľadá v histórii jazzu, inšpiruje sa princípmi uplatňovanými v priebehu jej vývoja (polyrytmus, ostináto, imitačná práca, polyfónia, kontrastovosť v melódii, harmónii, hudobnej forme, inštrumentácii…). Ako gitarista vychádza z fusion music 80. a 90. rokov, v ktorej zdôrazňuje vnútornú pulzáciu hudby, celkový sound. Je skôr introvertným typom hudobníka, jeho štýl je blízky gitaristovi P. Methenymu.

23.2. Peter Adamov (vocal, guitar) & Štefan „Pišta“ Bartuš (contrabass)

Meno speváka a skladateľa Petra Adamova zarezonovalo na domácej hudobnej scéne prvýkrát výraznejšie v roku 2003, keď sa stal spolu so Zuzanou Smatanovou víťazom súťaže Coca-Cola Pop Star. Krátko na to uzrel svetlo sveta jeho debutový album s názvom „Keď…“ , z ktorého pochádza aj známa skladba „Nechcem od teba ujsť“. Rodák zo Žiliny, ktorý vyštudoval na bratislavskej VŠMU operný spev, sa však aj napriek sľubnému rozbehu zo sféry pop music akosi vytratil. Zakotvil v Prahe, kde sa venoval muzikálom, ba dokonca i hip-hopu, no nezanevrel ani na oblasť, ktorú vyštudoval. U nás predstaví jazzovo a swingovo ladené skladby i piesne.

Štefan Bartuš – špičkový slovenský kontrabasista, absolvent hudobného konzervatória v Banskej Bystrici. Vďaka svojmu výraznému talentu je osobnosťou akceptovanou nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vystupoval s mnohými známymi jazzovými formáciami ako napríklad Jee Andrews Davidson (USA), Harry Sokal (Austria), Curtis Howard (USA), Jeff Gardner.

9.3. Juraj Bartoš (trumpet, flugelhorn) & Matúš Jakabčic (guitar)

Juraj Bartoš je jedna z najvýraznejších osobností domácej hudobnej scény s vysokým kreditom aj za hranicami Slovenska. Je vynikajúcim hráčom na trúbku, skladateľom a aranžérom. Založil a v súčasnosti vedie orchester Bratislava Hot Serenaders. Okrem toho pôsobil vo viacerých domácich a zahraničných orchestroch a jazzových formáciách – Gustav Brom Big Band, Lúčnica, Lungau Big Band, Nouvelle Couisine, Octet Ost, Veleband, Vienna Art Orchestra. Venuje sa jazzu, ale aj klasickej hudbe.

Spolu s Jurajom Bartošom sa predstaví svojou hrou na gitare známy slovenský jazzový hudobník Matúš Jakabčic.

via coffeeco.eu