Činohra uvedie Stasiukove Čakaníe na Turka


Prvou premiérou Činohry ŠD Košice v roku 2011 bude uvedenie hry súčasného poľského autora Andrzeja Stasiuka Čakanie na Turka. Hoci názov by mohol evokovať historickú tému, je to presne naopak.

:Bude to predovšetkým zábava. Už názov je vtipom autora a akousi parafrázou Beckettovho Čakania na Godota. V hre sa venuje najmä tomu, čo sa deje v našej spoločnosti, vo všetkých krajinách postihnutých reálnym socializmom, po takzvaných revolučných zmenách v roku 1989. Stalo sa, čo sa stalo. Všetky tradičné veci komunizmu sa zrušili a prišli nové. Stasiukova hra je predovšetkým o ľuďoch, ktorí sa nedokázali adaptovať do nového sveta a stále snívajú o tom, čo už bolo. O tom, že všetko patrilo všetkým a život bol ľahký a nie ťažký,“ hovorí o Stasiukovej hre hosťujúci poľský režisér predstavenia Henryk Rozen.

Andrzej Stasiuk sa ešte v časoch komunizmu na protest proti pomerom presťahoval do slovensko – poľského pohraničia. A práve v ňom zbieral námety aj na svoje dve divadelné hry – Tmavý les a Čakanie na Turka. „Stasiuk v tom najlepšom nadväzuje na tradície poľskej romantickej komédie, reprezentovanej predovšetkým Alexandrom
Fredrom, ktorý svoje postavy miluje, so všetkými ich hriechmi a nedostatkami. Neslúžia mu na liečenie vlastných, či nebodaj národných komplexov. pracujú s témou, ktorá očividne autorovi „nedá spávať“ – novodobý exodus národov, všesvetová migrácia, ďalšia vlna vysťahovalectva, kozmopolitnosť, regionálnosť a… strach. Je to večná obava z neznámeho, cudzieho a teda iného,“ hovorí o Stasiukovi riaditeľ ŠD Košice Peter Himič, ktorý text poľského autora prekladal a je zároveň dramaturgom predstavenia.tradičnou fraškou či komédiou.

Čakanie na Turka nie je podľa režiséra Henryka Rozena „Je skôr takým moderným divadelným kabaretom postavenom na vtipoch. Verím, že veľa vtipov, ktoré odznejú, sa udomácnia v mysliach ľudí a budú sa ďalej šíriť,“ dodáva režisér.

Premiéra predstavenia bude 28. januára 2011 na Malej scéne ŠD Košice. V hlavných úlohách sa predstavia Jozef Úradník ako penzionovaný poľský pohraničník, hosťujúca Kveta Stražanová ako Marika, akási Marlene Dietrich pohraničia, Alena Ďuránová, Henrieta Kecerová a Andrej Palko. Priestor dostane aj chór starých pašerákov, ktorých si zahrajú členovia zboru Opery ŠD Košice. Podobu predstavenia dotvára hudba Mariána Čekovského. Scénu a kostýmy navrhol Jaroslav Valek. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že Stasiuk ako autor bude mať premiéru na slovenských divadelných doskách a osobne sa zúčastní premiéry.

via Svjatoslav Dohovič / Tlačový tajomník ŠD Košice