Činohra ŠD Košice na festivalových potulkách


Na dvoch festivaloch, v Bratislave a Olomouci, predvedú svoje umenie v druhej polovici tohto týždňa herci košickej činohry. Najprv sa vo štvrtok 13. mája predstavia publiku v Bratislave v rámci 6. ročníka súťažnej prehliadky Nová dráma. Uvedú tu inscenáciu sociálnej drámy súčasného ruského dramatika Vasilija Sigareva Vĺčik.

„O novej dráme sa stále hovorí, že je v istej potlačenej pozícii vzhľadom na svoju staršiu sestru klasiku, ale to nie je pravda, je veľmi výbojná a má množstvo tém, ktoré divákov zaujímajú,“ povedala pred časom na tlačovej besede v Bratislave riaditeľka festivalu a Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Predstavenie Vĺčik sa dostalo do výberu deviatich súťažných hier tohto festivalu. Dramaturgická rada festivalu pritom posudzovala tento rok viac než päťdesiat inscenácií. Jednotlivé súťažné inscenácie bude posudzovať odborná porota, ktorej dve tretiny v tomto roku tvoria odborníci zo zahraničia. Tá v závere festivalu udelí aj cenu Grand Prix Nová dráma.

Z Bratislavy povedú kroky košických činohercov do Olomouca na 14. ročník festivalu Divadelní Flora. Tento festival ponúkne od 11. do 21. mája na siedmich scénach viac ako 70 produkcií. Okrem originálneho pohľadu na klasické dramatické a prozaické texty, aj množstvo tanečného a alternatívneho divadla, koncertov a filmových projekcií. Okrem českých a slovenských umelcov sa na ňom predstavia aj súbory a jednotlivci z Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švédska, Írska, Rumunska, Izraela, Korei, USA a Brazílie.

Košickí herci uvedú v sobotu 15. mája v Olomouci inscenáciu klasickej antickej drámy Euripidesa Medeia, ktorá mala na Malej scéne ŠD Košice premiéru v marci 2009. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, v podaní košických hercov, zaujal aj odbornú verejnosť na Slovensku. Dana Košická získala za hlavnú úlohu Cenu literárneho fondu v sekcii divadlo, hudba Mariána Čekovského zas Dosky 2009.

via sdke.sk