Český talent vo Figarovej svadbe


Opera ŠD Košice uvedie v piatok 11. februára v repríze opery FIGAROVA SVADBA ďalšieho zaujímavého hosťa. V úlohe Grófa Almavivu sa predstaví talentovaný český barytonista Jiří Brückler.

Jiří Brückler sa narodil v roku 1984 v Liberci. Od detských rokov bol členom niekoľkých detských sborů. Klasický spev študoval na Pražskom konzervatóriu u prof. Jiřího Kotouče a v súčasnosti je študentom Akadémie muzických umení v Prahe v triede prof. Romana Janála.

Už od čias štúdií na konzervatóriu je hosťom pražskej Štátnej opery, kde účinkuje v operách Rusalka A. Dvořáka, Turandot G. Pucciniho), Rigoletto G. Verdiho a Carmen G. Bizeta. Predstavil sa aj v letných predstaveniach Mozartovej opery v Prahe, v Národnom divadle v Brne a s Komornou operou Praha absolvoval turné po Japonsku práve s úlohou Grófa Almavivu a Monostata v Mozartových operách Figarova svadba a Čarovná flauta. Hosťuje aj v libereckom Divadle F.X. Šaldu v úlohách Mralesa v Carmen a Silvia v Leoncavallových Komediantoch. Za túto úlohu sa dostal do širšej nominále na Cenu Thálie za rok 2009.

Úspešný je aj na súťažiach. Je víťazom celoštátnej speváckej súťaže ZUŠ, získal 1. cenu na Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, Cenu Viléma Zítka a Cenu spoločnosti Josefa Hercla za najlepší interpretačný výkon v obore duchovnej tvorby. Na tej istej súťaži získal aj Cenu Národného divadla moravskoslezského v Ostrave a Cenu hudobného nakladateľstva Editio Bärenreiter.

via sdke.sk