Ceny z Košíc aj Portugalska – úspešný víkend filmu Špina


Slovenský film Špina, ktorý v týchto dňoch beží v domácich kinách, má za sebou mimoriadne úspešný víkend. Z košického Art Film Festu si odniesol dve ocenenia a bodoval aj na filmovom festivale v Portugalsku.

Celovečerný hraný debut režisérky Terezy Nvotovej uviedol Medzinárodný filmový festival Art Film Fest Košice vo svojej hlavnej súťažnej sekcii. Príbeh sedemnásťročného dievčaťa, ktorého život prudko naruší znásilnenie, zaujal odborníkov i festivalové publikum. Medzinárodná porota ocenila soškou Modrého anjela pre najlepší ženský herecký výkon predstaviteľku hlavnej úlohy, Dominiku Morávkovú. Podľa vyjadrenia poroty podala herečka „veľmi presvedčivý výkon v roli Leny, ktorá sa ako dospievajúce dievča stáva obeťou strašného činu s veľmi vážnym vplyvom na jej psychiku.“

„Som veľmi rada, že sa filmu od začiatkov darí a že divákov zaujíma táto téma. Sledujem, že oslovuje rôzne vekové kategórie a to je veľmi dobre. Mňa sa najviac dotýka vzťah mamy a dcéry, dôležitosť toho, aby rodičia neprestali chcieť počúvať svoje deti a pri svojich povinnostiach dokázali vnímať ich svet. Mám veľkú radosť z ceny Art Film Festu aj preto, že to bola veľmi príjemná spolupráca a dôležitá téma,“ hovorí Dominika Morávková, pre ktorú je Modrý anjel prvou cenou za jej filmovú tvorbu. Na svojom konte však už má napríklad tohtoročnú nomináciu na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za film Pirko. 

Okrem Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon si Špina odniesla z Art Film Festu aj Divácku cenu JOJ Cinema pre najlepší európsky film festivalu. V hlasovaní návštevníkov a návštevníčok festivalu tak snímka porazila všetky súťažiace filmy z ostatných európskych krajín a dokázala, že slovenské filmy sú nielen konkurencieschopné, ale dokážu zaujať aj prísne domáce publikum.

Filmu sa však darilo nielen na domácej pôde. Na filmovom festivale Fest Espinho v Portugalsku získal vo svojej kategórii celovečerných filmov hlavnú cenu a porota ocenila spôsob, akým nadaná mladá režisérka obrazovou kompozíciou podporuje príbeh postavy, ktorá musí pomocou vlastných síl prejsť významnou vnútornou premenou.

Film Špina najbližšie čaká uvedenie na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, vďaka spoločnosti Forum Film ho však v týchto dňoch môžete vidieť aj v slovenských kinách.

Viac informácií o filme – http://www.spina.film
Facebooková fanúšikovská stránka filmu – http://www.facebook.com/spinafilm

Réžia: Tereza Nvotová / Scenár: Barbora Námerová / Producenti: BFILM – Peter Badač; moloko film – Miloš Lochman, Karel Chvojka / Kamera: Marek Dvořák / Strih: Jiří Brožek, Michal Lánský, Janka Vlčková / Zvuk: Jan Paul, Robert Slezák / Hudba: Pjoni / Výprava a kostýmy: Andrijana Trpković / Masky: Vladimír Wittgruber, Zuzana Peschlová / Výkonný producent: Dominika Fáberová

Hrajú: Lena – Dominika Morávková / Róza – Anna Rakovská / Učiteľ Robo – Róbert Jakab / Matka – Anna Šišková / Brat Bohdan – Patrik Holubář / Otec – Luboš Veselý / Iva – Juliána Oľhová / Ada – Monika Potokárová / Doktorka – Ela Lehotská