Centrum Košíc obsadia divadlá zo strednej Európy


Centrum Košíc ožije od 2. do 5. septembra stredoeurópskym divadelným umením. Na 4. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy sa predstaví 12 divadiel zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Festival aj v tomto roku organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátny divadlom.

Organizátori aj tohto roku pripravili pre divákov divadlnú všehochuť. ,,Na veľkom Pódiu na Hlavnej ulici pri Immaculate budú môcť vidieť dva muzikály a dve tanečné produkcie, z ktorých jedno je aj so živou folklórnou hudbou. Do Stanu sme pripravili predstavenia pre deti a veľmi obľúbené večerné predstavenia so začiatkom o 22:00 hod. V historickej budove a radnici vystúpia poľský a maďarský divadelný súbor a pre divákov bude zabezpečené simultánne tlmočenie. Snažili sme sa programom opäť osloviť všetky vekové skupiny. Program bude však aj žánrovo rôznorodý a myslím si, že každý si tam nájde to „svoje“ predstavenie,“ hovorí predseda OZ Košické divadlo a riaditeľ festivalu František Ténai.

Festival si počas svojej zatiaľ trojročnej histórie získal priazeň Košičanov, ale aj návštevníkov mesta. ,,Už začiatkom leta sa nás ľudia pýtali, či festival bude. Napriek nie najpriaznivejšej finančnej situácii sme hľadali všetky možnosti, aby sme novú festivalovú tradíciu zachovali,“ dodáva Ténai. V minulom roku videlo festivalové predstavenia 10 tisíc divákov. ,,Sústredili sme sa na prezentáciu divadiel na Hlavnej ulici a budovách v jej bezprostrednej blízkosti, aby sme prilákali čo najviac divákov. Samozrejme celé podujatie a jeho návštevnosť, teda v podstate všetko, sú závislé na počasí. Aj keď v tomto roku bude trocha menej predstavení, dúfam, že sa nám podarí udržať vysokú návštevnosť jednotlivých podujatí a Festivalu ako celku,“ verí riaditeľ festivalu. Okrem samotných divadelných produkcií bude novinkou Konferencia divadiel strednej Európy, ktorá bude sprievodným podujatím festivalu.

Kto všetko sa na festivale predstaví? Mestské divadlo so Žiliny, Městské divadlo z Brna, Divadlo SKRAT z Bratislavy, domáce Divadlo Maškrta, Studio dell Arte z Českých Budějovíc, Divadlo na kolesách z Bratislavy, Petőfiho divadlo zo Šoprone z Maďarska, Divadlo J. Kochanowského z poľského Radomu, bratislavská Nová scéna, Nové divadlo z Krakowa z Poľska, bábkové divadlo Babadlo z Prešova a domáce Štátne divadlo. Vstup na všetky predstavenie je voľný.

via sdke.sk Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice