Čeky s Petrom Lipom si spolu zahrajú na Hlavnej ulici v Košiciach


Spoločne s mestom Prešov a umelcami patriacimi východnému Slovensku, ktorých tvorba však jeho hranice ďaleko presahuje, oslávime druhé výročie získania prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Hlavná ulica sa tak 9. septembra premení na koncertnú sálu a rôzni umelci z Prešova a Košíc – miest, ktoré sú prirodzenými partnermi už od nepamäti, predvedú svoje umenie v netradičných, prešovsko-košických spojeniach.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať koncert, ktorý symbolicky spája mestá, ktoré vždycky tak trošku súťažili adnes sú partnermi pod hlavičkou prestížneho titulu Európskeho hlavného mesta kultúry. Umenie vytvára priestor pre búranie bariér a preto verím, že spoločne s Prešovom využijeme výzvu a potenciál, na rozvoj nášho regiónu – východu“, uviedol primátor mesta Košice, František Knapík.

Koncert s názvom „2v1“ pripravila nezisková organizácia Košice 2013, n.o. ako symbol spolupráce 2 miest – Košíc a Prešova, ktoré spája jedna výzva.
„Východ Slovenska, najmä súmestie Košice – Prešov je prirodzeným druhým kultúrnym aj ekonomickým centrom Slovenska, avšak čo sa týka hudby, je to jednoznačne hlavné mesto Slovenska. Naša spolupráca v rámci projektu EHMK 2013 je toho dôkazom, nielen symbolikou. Som rád, že v rámci projektu budeme môcť celej Európe ukázať, prečo sme takí zanietení lokálpatrioti“, dodal Pavel Hagyari, primátor mesta Prešov.

9.9. 2010 budú už počas dňa na Hlavnej ulici v Košiciach a v priľahlých uličkách prebiehať malé komorné vystúpenia umelcov z Košíc a Prešova. Vystúpia prešovské divadlá pre deti: Babadlo, Drak, Bez opony a z košických divadelníkov sa predstaví: Divadlo v kufri, Divadlo na peróne, Divadlo pri SZUŠ, nebudú však chýbať ani malé hudobné zoskupenia ako napríklad komorný orchester SUŠ.

Večer vyvrcholí o 19.00 koncertom hudobných špičiek z Prešova a Košíc v inšpiratívnych a zaujímavých číslach: Peter Lipa a Marián Čekovský s kapelou; IMT Smile ; Hrdza; Železiar; Komajota ; Chiki liki tua ; Miro Šmajda s kapelou ; Štátna filharmónia Košice.

„Jedna z najplynulejších ciest na Slovensku je medzi Košicami a Prešovom, preto je úplne prirodzené, že sa tieto dve mestá spájajú, spolupracujú“, dodal na záver jeden z účinkujúcich, Marián Čekovský.

Atmosféru pri Immaculate jedinečne dotvorí svetelná šou a premietanie obrazov z partnerského mesta Prešov. 2. narodeniny Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 sa tak stanú sviatkom východu a symbolom spolupráce Košíc a Prešova.

Kedze koncert 2v1 je oslavou titulu Kosice EHMK 2013 a spolpráce dvoch miest Kosic a Presova, ludia budu mat k dispozicii live stream na stranke http://www.kosice2013.sk, kde si koncert budu moct pozriet aj ludia, ktori nemozu prist priamo na namestie.

via kosice2013.sk