BRATISLAVA DESIGN WEEK 2017 – výzvou je limit


Už deviaty ročník prestížnej dizajnérskej prehliadky Bratislava Design Week sa uskutoční od 7. do 11. júna 2017 na viacerých miestach hlavného mesta. Hlavnou témou festivalu bude – Limit.

„Limit vnímame v širokom slova zmysle ako závažný faktor pri vzniku dizajnérskeho objektu a celkovo pri tvorbe,“ objasňuje výber tohtoročného motívu design weeku /predtým to boli Práca, Sen a Cesta/ jeho riaditeľka Ľubica Hustá. „Je hranicou, ale aj provokatívnym hnacím motorom.“
Limit bude nosným prvkom najmä na kurátorských výstavách a „site specific“ inštaláciách, no organizátori sa naň budú pýtať aj počas viacerých diskusií a rozoberať ho počas prednášok.

Kurátorské medzinárodné výstavy budú, rovnako ako vlani, situované v reprezentatívnych priestoroch Zoya Gallery na Ventúrskej ulici 1, ďalším priestorom festivalu bude opustená budova na Laurinskej 14 nad kaviarňou Urban House, kde sa predstavia dizajnéri a dizajnérske kolekcie prihlásené vo výzve Open Call. A do tretice kostol Klarisky, ktorý bude treťou centrálou, kde budú inštalácie, no aj medzinárodná konferencia BADW Design Lectures, slávnostné

odovzdávanie cien Design Week Awards, ale aj módna prehliadka na úvod festivalu.

Tento rok sa organizátori rozhodli pozvať najmä mladú dizajnérsku elitu z Európy. Medzi zahraničnými hosťami figurujú mená Holanďanov Sander Wassink, Olivier van Herpt, rakúske štúdio Vandasye, českí dizajnéri Jakub Berdych, Tadeáš Podracký či Markéta Kratochvílová a Kateřina Plamintzerová, ale aj Francúz Samy Rio, veľká shooting star Guglielmo Poletti, či Španiel Jorge Penandes, čo sú všetko víťazi alebo finalisti prestížnych dizajnérskych súťaži. Hostia sa predstavia nielen svojimi objektmi na výstave festivalu „Ustálena hladina“ (kurátorky Ľubica hustá a Silvia Lovasová), ale aj prednáškami na konferencii BADW Design Lectures. Súčasťou kurátorských projektov bude aj putovná výstava súčasného maďarského dizajnu, pripravovaná v spolupráci s Maďarským kultúrnym inštitútom, alebo výstava Pass it on, ktorá je pokračovaním projektu Flowers for Slovakia.

Do „site specific“ inštalácii tento rok prizvali najmä slovenských tvorcov. Sem patrí napríklad kurátorský projekt architektonického štúdia PLURAL /Martin Jančok a Michal Janák/, ktorého cieľom je vytvoriť dočasnú architektúru priestoru, pracujúcu s témou limit. Ich inštalácia predstavuje architektúru v jej fundamentálnej podobe – ako limit, vymedzenie priestoru. V gotických Klariskách zase umelci mladšej generácie Jaroslav Kyša a Juraj Rattaj zrealizujú dielo na pomedzí súčasného umenia a dizajnu. Súčasťou dizajnérskej premeny Klarisiek bude aj dočasná záhrada v interiéri. K ďalším inštaláciám boli vyzvaní víťazi minulých ročníkov Design Week Awards (Mejd, Allt, Rudolf Rusnák, Lucia Gašparovičová a Braňo Laho) v nimi vybraných prevádzkach a priestoroch v Starom meste – opäť na tému Limit.

Už štandardnou súčasťou BADW sú prednášky, debaty, workshopy pre laikov i profesionálov, dielne pre deti, ale aj hudobný program, ktorý podtrhuje atmosféru festivalu.

Tento rok sa BADW po prvý raz prepája aj s festivalom SELF (Festival o presahoch grafického dizajnu, kultúry a spoločnosti). „Vďaka nemu budú môcť návštevníci zažiť dočasnú zdieľanú čitáreň inšpiratívnej literatúry,“ dopĺňa program Ľubica Hustá.