Bohdan Sláma v hlavní porotě 45. MFF KV


Výběr celovečerních hraných filmů zařazených do hlavní soutěže letošního karlovarského festivalu bude za Českou republiku posuzovat režisér a scenárista Bohdan Sláma, tvůrce ceněný odbornou kritikou, festivalovými porotami i laickou veřejností.

Sláma absolvoval v roce 1997 pražskou FAMU středometrážním filmem Akáty bílé. Za svůj celovečerní debut Divoké včely (2001), kterým navázal na poetiku české nové vlny 60. let, získal mnohá festivalová ocenění, mimo jiné Tygra na MFF v Rotterdamu.

Renomé filmaře, který je schopen podmanit si diváky nejen v rodné zemi, ale i daleko za jejími hranicemi, potvrdil komorním dramatem Štěstí (2005), ověnčeným cenami za nejlepší film a nejlepší ženský herecký výkon z festivalu v San Sebastiánu.

Osobně motivovanou autorskou výpovědí je i zatím poslední Slámův film Venkovský učitel (2008), který tvůrce spolu s představitelem titulní role a svým stálým hereckým spolupracovníkem Pavlem Liškou poprvé předvedl mezinárodnímu publiku na festivalu v Benátkách.

Prestižní filmový časopis Variety vybral loni Bohdana Slámu, aby se jako jeden z deseti pozoruhodných režisérů současnosti zúčastnil festivalu Sundance 2009.

via kviff.com