Bludní Holanďania


Majstrovské diela nizozemského umenia na Slovensku
SNG, Esterházyho palác, 1. – 2. poschodie, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
SNG, Vodné kasárne, 1. poschodie, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava
GMB, Mirbachov palác, prízemie, Františkánske nám. 11, Bratislava

Vernisáž: 14. december 2006 o 17:00 hod.
Trvanie: 15. december 2006 – 18. marec 2007
Kurátor výstavy: Ivan Rusina
Spolupráca: Zuzana Ludiková (SNG) a Martin Čičo (GMB)

Výstava je pripravená v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy.
SNG ďakuje za podporu Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva v SR, ako aj všetkým slovenským i zahraničným inštitúciám za zapožičanie umeleckých diel.

V zbierkach slovenských galérií, múzeí, ale aj v expozíciách hradov a kaštieľov sa nachádza mnoho nizozemských, holandských a flámskych obrazov „zlatého veku“, ktoré ako celok nikdy neboli prezentované verejnosti. Niektoré z nich tu ostali ako torzo veľkých historických zbierok, iné sú výsledkom dobového zberateľského úsilia.
Túto medzeru umeleckohistorického výskumu vypĺňa tak prítomná výstava, na ktorej sa podarilo zhromaždiť väčšinu spomínaných historických fondov, ako aj reprezentatívna publikácia, ktorá prostredníctvom obrazovej a textovej časti predstavuje nizozemské, holandské a flámske obrazy 15. – 17. storočia zo slovenských zbierok.

Výstava
Výstava v SNG je rozdelená do niekoľkých sekcií, v ktorých dominujú predovšetkým ikonografické (teda obsahové) kritériá výberu diel: historická maľba, portrét, zátišie, alegória alebo žánrové maliarstvo. Výstavné priestory sa nachádzajú v Esterházyho paláci (1. a 2. poschodie) s ťažiskom na maliarstve, ktoré však organicky dopĺňajú prominentné príklady dobovej grafiky (Rembrandt van Rijn). Maľbami sa prezentujú Rembrandtov, Rubensov či Breughelov okruh.
Na výstave sú zastúpené diela umelcov ako Caspar Netscher, Anthony van Dyck, Colyn Cotter, Hendrick Bloemaert alebo Anthony van der Croos, Adriaen van Ostade a David Teniers, či mnohých ďalších antverpských, lovaňských, bruselských alebo amsterdamských majstrov. V dvoch sálach Vodných kasární je potom vystavená bohatá zbierka grafiky, najmä z kolekcie SNG a GMB. (Svojimi intervenciami do „Rembrandtovej sály“ však prispeli i súčasní slovenskí umelci: Vladimír Kordoš, Rudolf Fila a Marián Mudroch.)

V Galérii mesta Bratislavy výstava pokračuje prehliadkou nizozemského manierizmu, na ktorej má návštevník možnosť vidieť diela tohto špecifického umeleckého prúdu 16. storočia – najmä v grafike reprezentovanej Hendrickom Goltziom, Aegidiom Saedelerom či Johanom Stradanom.

Výstava Bludní Holanďania prezentuje v SNG cca 150 diel nizozemského maliarstva a
cca 120 grafických listov. Kolekcia je doplnená o ukážky knižnej kultúry a umeleckého remesla. V Galérii mesta Bratislavy je popri niekoľkých maľbách vystavených cca 100 grafických listov.

Publikácia
V úvode knihy sa čitateľ oboznámi so zberateľskými aktivitami, s formovaním a históriou zbierok ako aj so základnou charakteristikou nizozemského umenia. V druhej, kľúčovej časti je interpretovaných a reprodukovaných šesťdesiat majstrovských diel podľa jednotlivých umeleckých druhov (krajina, portrét, zátišie, žáner, historická maľba a alegória). Tretia kapitola priblíži reprodukcie všetkých obrazov, sprevádzané krátkymi katalógovými anotáciami.

Text publikácie v paralelnej slovenskej a anglickej verzii je určený nielen domácemu, ale aj zahraničnému čitateľovi. Najmä posledná časť knihy, ktorá prinesie kompletný súpis diel v slovenských zbierkach, zaujme akiste aj odborníkov z cudziny, pretože im umožní spoznať doteraz „skryté“ bohatstvo kultúrneho dedičstva Slovenska.

* Kniha je vydaná v spolupráci s vydavateľstvom Slovart pri príležitosti výstavy Bludní Holanďania. Majstrovské diela nizozemského umenia na Slovensku (SNG Bratislava, 15. december 2006 – 18. marec 2007).

via sng.sk