Bažant Pohoda: Ďalšie mená hudobnej všehochute


Hudobná ponuka letného festivalu Bažant Pohoda 2011 bude opäť rôznorodá, po interpretoch zo scény world music, punku či elektra sú ďalšími potvrdenými účinkujúcimi popová speváčka Florrie, jazzom ovplyvnená Ofrin, hip hopová kapela Prago Union, punkovo-hiphopový Molotov z Mexika, dancehallové kráľovny Balkánu Las Balkanieras a české duo Dva, tvoriace ťažko definovateľnú hudbu pre „neexistujúce rádiá“.

„O kapelu Molotov sme sa snažili už dávno a sme radi, že na Bažant Pohode vystúpia na budúci rok,“ hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák o skupine, ktorá sa doma v Mexiku i v celej Latinskej Amerike za pätnásť rokov svojej existencie stala kultovou záležitosťou a často je označovaná aj za latinskoamerickú odpoveď na Rage Against The Machine. Miešajú punk s alternatívnym rockom, rapový prejav s viac či menej normálnym spevom, angažované texty s vtipom, španielčinu s angličtinou. A to všetko s neuveriteľným drajvom a energiou.

Energiu cítiť aj z tvorby pražského hip hopového dua Prago Union, ktoré je vďaka výborným textom a netradičným hudobným nápadom označované za to najlepšie na českej scéne tohto žánru. Lídrom Prago Union je raper Kato, ktorý kedysi účinkoval v komerčne úspešnom projekte Chaozz. Druhý, aktuálny album s názvom Dezorient Express je podľa médií hip hopovým albumom tohto roka na česko-slovenskej scéne.

Z Čiech pricestuje do Trenčína aj experimentálna dvojica Dva. Svoj šýl nazvali folklór neexistujúcich národov, spievajú v jazyku, ktorý si sami vymysleli a predchádza ich povesť skvelej živej šou oscilujúcou medzi koncertom a kabaretom.

Veľkú zábavu môžu návštevníci Bažant Pohody očakávať aj od zoskupenia Las Balkanieras. Tri dámy pôvodom z Chorvátska, Bosny a Ruska dokážu nielen variť, prať a upratovať, ale aj tancovať, spievať a skladať hity. Svoju hudbu nazývajú ako balkan power pop, no ovplyvnené sú aj dancehallom, folkom a elektronikou, pričom nezabúdajú ani na hudobné bohatstvo svojich krajín.

Medzi účinkujúcimi pribudli aj projekty dvoch šarmantných dám – Angličanky Florrie Arnold a Ofri Brin z Izraela.
Florrie je britskou tlačou označovaná za pop hviezdu budúcnosti. Píše si hudbu aj texty, hrá na bubnoch aj na gitare, spieva a ešte aj dobre vyzerá. Rodáčka z Bristolu už v devätnástich pracovala pre produkčný dom Xenomania, ako bubeníčka sa podieľala na nahrávkach Pet Shop Boys či Kylie Minogue. V súčasnosti spolupracuje s producentom Fredom Falkeom, a aj keď svoje skladby ponúka zadarmo na svojom webe, záujem o ne prejavil aj známy francúzsky label Kitsuné.

Ofri Brin, vystupujúca pod značkou Ofrin, zase balansuje na pomedzí elektro jazzu a avantgardného popu. Ofrin mieša nostalgiu so súčasnosťou, nehu s vášňou a ich koncerty zasnenú atmosféru s divokým temperamentom.

Aktuálne informácie z príprav festivalu nájdete na http://www.pohodafestival.sk.

via pohodafestival.sk