Audio-vizuálne počítačové umenie dostáva opäť výnimočnú šancu aj na Slovensku. Demobit zažije vzkriesenie už v januári 2017


Demobit je sentimentálne podujatie slovenskej demoscény, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave a Nitre pred viac ako 20-timi rokmi a odvtedy pomaly zapadalo prachom. Teraz sú už prví organizátori a aj účastníci o niečo starší, plní spomienok, vybrúsení skúsenosťami, a preto sa rozhodli Demobit opäť priviesť k životu v podobe trojdňového festivalu plného hudby, umenia, prednášok a súťaží.

Demá sú krátke naprogramované videá so zvukom, s ktorými sa súťaží po celom svete na festivaloch zvaných demoparty. Dnes už nie je demopárty len o vybrúsených kóderských schopnostiach vtesnaných do určeného formátu (napr 4kB či 64kB), čo najzložitejšie vizualizácie, fraktály či odlesky. Hodnotia sa nielen dychvyrážajúce kóderské zručnosti, ale tiež sa dbá na umelecký koncept daného audio-vizuálneho príspevku; nie je to však striktné pravidlo súťaže. Jednotlivé demá sa premietajú vždy v priemére a sú vytvorené špeciálne len pre danú demopárty. Každý príspevok môžu hodnotiť všetci návštevníci prostredníctvom online hlasovacieho systému. Na konci festivalu je vyhodnotenie súťaže, kde najšikovnejší súťažiaci dostanú peňažné aj vecné odmeny.

Na Slovensku sa najznámejšia demoparty nazýva Demobit a podieľalo sa na nej ešte v roku 1995 množstvo dnes už významných ľudí zo slovenskej IT scény ako Miro Trnka, Michal Weiss či Zden Hlinka, ktorý inicioval vzkriesenie Demobitu po dvoch desiatkach rokov.

Ak sa chcete zúčastniť súťaží, na výber sú tieto kategórie: Demo competition, combined 64k/8k PC intro, combined PC 256B/4kB Intro, wild demo, combined music, combined graphics, combined oldskool demo, combined old skool intro and photo competition. Pravidlá sú špecifikované na webstránke Demobitu. Kvôli medzinárodnej účasti bude akcia moderovaná v anglickom jazyku. Party sa uskutoční v kompletne nových multifunkčných priestoroch – Binárium v Mlynskej doline.
Popri prezentácii súťažných kategórií budú prebiehať koncerty a prednášky. Tento festival je oslavou počítačovej subkultúry a umenia. Celý program je netradične postavený nielen na samotnej súťaži ale práve na kombinácii rečníkov, ktorí sú kľučoví pre demoscénu a živými vystúpeniami hudobníkov.

Prvý ročník „vzkriesenej“ Demobit party pritiahne okrem množstva súťažiacich tiež dôležitých speakrov – veteránov svetovej demoscény. Bratislava privíta odborníka na kreatívne inžinierstvo – Kostas „Navis“ Pataridis, ktorý je hnacou silou demoskupiny Andromeda Software Development. Daniel „Redox“ Sýkora, ktorý založil skupinu MovSD, získal skúsenosti z Disney animovaných štúdií, je zároveň aj pravidelných rečníkom na Siggraph konferencii. V súčasnej dobe sa zameriava na vizuálny štýl klasického animovaného filmu. Michal „Kiero“ Wozniak je grafický počítačový odborník s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v oblasti programovania dema, hlavne Amiga. Jan „Řrrola“ Kadlec je majster minimalistického assembler kódu a na túto tému bude aj prednášať. Portugalský spíker Filipe „Psenough“ Cruz, informatik a digitálny umelec – samouk, priblíži skúsenosti s jeho vlastnou netlabel a ako to súvisí s koreňami demoscény. Posledným potvrdeným je Miloš „Baze“ Bazelides, ktorý je skúseným soft-inžinierom.

Návštevníci si budú mocť vypočuť rockovú hudbu v podaní maďarskej kapely SIDrip Alliance, ktorá hrá remixy C64 SID tunes live. Domáca scéna bude reprezentovaná slovenskou kapelou Lost Clusters a slovenským experimentátorom so zvukom – Stroonom, ktorý vystúpi s VJ Stixom. Živé vystúpenia Goto80 zo Švédska bývajú explóziou žánrov, zmiešané s popom, elektro a punkom spolu v jeho špecifickom 8-bitovým štýlom. O vizualizácie k jeho hudbe sa postará vizuálny alchymista VJ Zden.

Viac info: https://www.demobit.party/
FB event: https://www.facebook.com/events/1728119654091676/
Predaj lístkov: https://tootoot.co/en/events/58358222b2829c05d883a195