ANOHNI vydáva protestný album Hopelessness a svetoví kritici ho vychvaľujú


ANOHNI, v minulosti vystupujúci ako spevák Antony Hegarty z formácie Antony and the Johnsons, vydáva pod svojou novou ženskou identitou debutový album s názvom Hopelessness. Spolupracovala na ňom s dvoma producentmi súčasnej elektronickej hudby – Oneohtrix Point Never a Hudson Mohawke, ktorý spolupracuje napríklad aj s Kanye Westom. Album obsahuje jedenásť skladieb s priamočiarými politickými textami, ktoré sa týkajú sledovania, vojny vedenej dronmi a ničenia ekosystému. Nákazlivá tanečná hudba sa prelína s charakteristickým precíteným a strhujúcim hlasom ANOHNI a protestom proti súčasnej americkej politike a globálnej civilizácii.

V marci na album lákal výrazný videoklip s modelkou Naomi Campbell k skladbe Drone Bomb Me, spievaná z perspektívy afgánskeho dievčaťa, ktorej rodinu zabil útok dronov. Hneď po vydaní sa albumu dostalo nadšených recenzií z celého sveta. Denník Guardian ho ohodnotil maximálnymi piatimi hviezdičkami a pomenoval ako “najsilnejšia a najprotestnejšia nahrávka za niekoľko desaťročí.” Hudobný magazín Pitchfork pridelil 9 z 10 možných hviezdičiek a charakterizoval ho ako “asi najotvorenejší politický album tohto roku – triumfálny a bolestný zároveň, plný momentov, ktoré vyvolávajú mrazenie aj slzy.” Magazín Spin ohodnotil album rovnakým počtom hviezdičiek ako Pitchfork a s popisom, že “odsudzuje vojnu nádherným výkrikom.” Hopelessness sa pre denníky The Times a Independent stalo albumom týždňa, pre Uncut albumom mesiaca. Hudobný časopis Q vyzdvihol ANOHNI ako “najdôležitejší hlas súčasnej hudby.” Austrálsky web Ripitup pripísal albumu plných päť hviezdičiek a na záver dodal: “Tento album prinúti poslucháča tancovať a zároveň plakať. Ide o najdôležitejšie dielo konceptuálneho umenia roku 2016 – dojemné, úprimné, krásne. Týchto jedenásť skladieb vás dostane.”

ANOHNI sa tento rok stala druhou transgender umelkyňou nominovanou na Oscara – za Najlepšiu pôvodnú pieseň Manta Ray z filmu Racing Extinction. Na protest proti tomu, že nemohla pieseň zaspievať, sa ceremoniálu nezúčastnila. ANOHNI, ešte ako Antony and the Johnsons, na festivale Colours of Ostrava vystúpila prvýkrát v roku 2012, kde v novom festivalovom areáli Dolních Vítkovic spoločne s Janáčkovou filharmóniou Ostrava okúzlila tisíce divákov.

Drone Bomb Me – videoklip: https://itunes.apple.com/us/post/idsa.c9f49974-e62f-11e5-a769-f18b118b72da

The Guardian – „The most profound protest album in decades“ – ★★★★★
Pitchfork – “Crushing and glorious” – ★★★★★★★★★
The Independent – “Bitterly beautiful” – Album Of The Week ★★★★
The Times – „Protest singing just got fabulous“ – Album Of The Week – ★★★★
Q – “The most important voice in modern music” – ★★★★
Uncut – “A statement for our times” – Album Of The Month ★★★★
MOJO – ★★★★★
Spin – “Condemns warfare with a beautiful scream” – ★★★★★★★★★
The Line Of Best Fit – “Stricken with grief but not defeated” – ★★★★★★★★★

Skladby:
01. Drone Bomb Me
02. 4 Degrees
03. Watch Me
04. Execution
05. I Don’t Love You Anymore
06. Obama
07. Violent Men
08. Why Did You Separate Me From The Earth?
09. Crisis
10. Hopelessness
11. Marrow

Festival Colours of Ostrava sa uskutoční od 14. do 17. júla 2016 v úchvatnom industriálnom areáli Dolních Vítkovic. Hlavnými hviezdami Colours of Ostrava sú Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, M83, Passenger, Thievery Corporation, ANOHNI, Kodaline, The Vaccines alebo Slowdive.

Viac ako 300 programových bodov (okrem koncertov aj divadlá, filmy, workshopy, diskusie, výtvarné aktivity) vrátane fóra Meltingpot prebehne na viac ako 22 otvorených a krytých scénach. K tradičnému návštevnickému servisu budú patriť dve stanové mestečká (jedno tesne vedľa areálu), Family park a Detská zóna s programom, pitná voda zdarma, zľava VLAK+ s Českými dráhami, veľkoplošné projekcie, požičovňa bicyklov, tribúny, program pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov Colours bez bariér a výhodné vstupy do objektov v Ostrave Colours Plus a pod.

V predaji sú v túto chvíľu štvordenné vstupenky v sieti Eventim.sk, ale aj jednodenné vstupenky na http://www.colours.cz. Deti do 140 cm majú vstup zdarma na celý festival, rovnako ako seniori nad 65 rokov v nedeľu.