Andy Warhol – zatiaľ posledný návrat kráľa pop artu


Esterházyho palác, átrium, Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Trvanie výstavy: 17. máj – 15. jún 2006
Kurátorka výstavy: Alexandra Kusá

Od stredy 17. mája bude v átriu Esterházyho paláca vystavený mimoriadne cenný prírastok do zbierok Slovenskej národnej galérie, kolekcia desiatich serigrafií Campbellových polievok od Andyho Warhola.
Nákupom ikonických „polievok“ od Nadácie vizuálneho umenia Andyho Warhola v New Yorku sa podarilo aspoň sčasti zaplniť medzeru v zbierkach SNG, keďže Warholove práce nemali v galérii doteraz zastúpenie, napriek jeho slovenským koreňom. O ich hodnote svedčí fakt, že len krátky čas po zakúpení prejavilo záujem o ich zapožičanie viacero galérií z okolitých krajín. Finančné prostriedky vo výške 10.500.000 Sk poskytlo Ministerstvo kultúry SR.

Kolekcia serigrafií vznikla v roku 1968, portfólio tvorí desať signovaných diel, ktoré sú registrované a evidované. Aj keď bol autor nadšený reprodukčnými technikami a odstupom, ktorý od diela umožňovali, táto séria je signovaná jeho rukou, pravdepodobne guľôčkovým perom. V roku 1961 sa začal Warhol venovať námetom polievok, najprv ich maľoval na plátno a neskôr vytvoril dve série sieťotlačí. Kým Andy Warhol neurobil z „portrétu“ konzervy Campbellových polievok poznávacie znamenie pop-artu, boli len predmetom, ktorý každý poznal – teraz sú dielom, ktoré ale tiež každý pozná. Warhol tak pripomína čarodejníka, ktorý dokáže premeniť každodenné na výnimočné. A práve tieto otázky, sprevádzajúce jeho dielo, z neho urobili ikonu umenia druhej polovice 20. storočia.

Andy Warhol (1928–1987) mal skutočne rusínske korene a bol „trochu čudný“.
Okrem toho vyštudoval grafický dizajn, naozaj vedel kresliť, bol invenčný a rozšíril hranice umenia. Andy Warhol je zosobnením amerického sna – z chlapca z chudobnej rodiny sa zmenil na uznávaného výtvarníka a celebritu. Je známy najmä obrazmi
z reality americkej pop-kultúry (Coca Cola, Marilyn Monroe, elektrické kreslo), ale aj portrétmi jej „nepriateľov“ (Lenina, Mao Ce-tunga, Che Guevaru.)

Výstava Campbellových polievok potrvá do 15. júna 2006.

via sng.sk