Adriana Lecouvreur ukrýva veľa krásy


Poslednou tohtosezónnou premiérou v Opere ŠD Košice bude uvedenie opery Francesca Cileu Adriana Lecouvrer. Dielo, ktoré nepatrí medzi najhranejšie kusy operného repertoáru, sľubuje nevšedný zážitok pre všetkých milovníkov opery.

„Cilea je autor, ktorý sa nehrá tak často ako Verdi alebo Puccini. Ja sám som bol zvedavý, čo vlastne ideme skúšať. Poznal som z tejto opery dve árie. Na prvé počutie som sa do hudby Cileu zaľúbil. Je tam zaujímavý príbeh z divadla plný rivality, žiarlivosti, lásky… Ale poviem to asi tak. Keď si človek vypočuje Adrianu Lecouvrer raz, povie si, že to nebolo zlé. Cilea má prepracovanú hudbu, je to taký čistý verizmus. Aj preto by som všetkým divákom, ktorí chodia do košickej opery, aby si Adrianu pozreli aspoň dvakrát. Určite potom nájdu tú krásu, ktorá je v tomto diele ukrytá. Krásu, ktorá je v náročných speváckych partoch, v hudbe, v množstve emócií,“ povedal o pripravovanej premiére sólista opery Jaroslav Dvorský, ktorý bude spievať v úlohe Maurizia.

Zaujímavosťou tohto diela je skutočnosť, že Cilea bol štvrtým hudobným skladateľom, ktorý sa do opernej podoby pokúsil pretaviť rovnomennú hru Eugéna Scribea a Ermesta – Wilfreda Legouvé. Pokusy Tommasa Benvenutiho (Miláno, 1857), Edoarda Veru (Lisabon, 1858) a Ettora Perosio (Ženeva, 1889) zapadli prachom dejín. Až Cileovo spracovanie sa dočkalo uznania a dodnes sa hráva na operných scénach po celom svete.
Opera rozpráva príbeh života francúzskej herečky Adriany Lecouvreur. Hoci viaceré postavy majú svoj historický základ, samotný dej je viac menej fiktívny. Divadlo v divadle, takto by sa dalo charakterizovať dianie na scéne, ktoré divákovi prináša pohľad do divadelného zákulisia. To žije svojim všedným životom plným emócií, žiarlivosti, lásky, intríg a ďalších charakteristických znakov známych z umeleckého prostredia.

Lákadlom košického naštudovania Adriany budú aj hostia. Postavu Michonneta, stvárni Martin Babjak. „V Košiciach som mal starých rodičov a chodieval som tu na prázdniny. Druhým dôvodom je samotné košické divadlo. Jeho budova je nádherná, je v nej výborná akustika, dobre sa tam spieva a má krásnu atmosféru. Tretím dôvodom bolo to, že ma oslovil Peter Dvorský a pokladal som za česť, že tu môžem naštudovať barytónovú postavu v novej inscenácii“ povedal nám o dôvodoch, prečo sa rozhodol naštudovať Adrianu v Košiciach. Ako dodal, samotné predstavenie videl ešte ako študent v Bratislave. ,,Pred skúšaním som si pomohol DVD z milánskej La Scaly, kde v tejto opere účinkoval Peter Dvorský. Chcel som sa do hudby Cileu dostať. Je to pomerne náročné dielo s množstvom ansámblových čísiel. Aj preto bol začiatok skúšania pomerne ťažký. Ale verím, že výsledok sa bude divákom páčiť,“ povedal sólista Opery SND.
Druhým zaujímavým hosťom je bulharský tenorista Bojidar Nikolov, ktorý alternuje s Jaroslavom Dvorským v postave Maurizia. Tento spevák pochádzajúci zo Sofie pôvodne vyštudoval chémiu. Hudobné vzdelanie ukončil v roku 1987 na Štátnej hudobnej akadémii v Sofii v triede René Penkova. V roku 1990 získal druhú cenu na speváckej súťaži v americkom Miami. Po tomto úspechu pôsobil päť rokov v Štátnej opere vo Viedni. Počas kariéry spolupracoval s eidenskými filharmonikmi pod vedením Claudia Abbada. Jeho veľkým učiteľom bol aj Placido Domingo, s ktorým sa stretol počas účinkovania v Seville a v roku 2000, keď spieval úlohu Manrica vo Verdiho Trubadúrovi vo Washingtone. Producentom tohto predstvenia bol práve hviezdny Domingo. Nikolov účinkoval v mnohých európskych operných domoch, ale je častým hosťom aj v USA či Japonsku. Vo svojom repertoári má množstvo postáv tenorovej opernej literatúry.

Operu Adriana Lecouvrer so súborom naštudoval nový šéfdirigent Paolo Gatto. Réžiu mala v rukách Andrea Hlinková, o choreografie sa postaral Milan Kereš. Scénu postavila Miriam Struhárová a kostýmy navrhol Boris Hanečka. Okrem Martina Babjaka a Jaroslava Dvorského sa v úlohe Adriany predstavia Milada Kosinová a Tatiana Paľovčíková – Paládiová, postavy La Principessy si zahrajú Jitka Sapara-Fischerová a Katarína Sroková, Mauriziom bude aj Rafael Alvarez, Michonnetom Marián Lukáč a Filip Tuma, L’Abatem Anton Baculík a Ján Rusko, PrincomBouillonským Ondrej Mráz a Ivan Zvarík, Quinaultom Marek Gurbaľ a Matúš Tomko, Poissonom Pavol Spišský a Zdenko Vislocký. Postavu Dangeville stvárnia Alena Fialeková a Viera Kállayová, postavu Jouvenot Michaela Sušinová a Janette Zsigová a Strážnika Peter Raši. Premiéra sa uskutoční 14. mája 2010 o 19,00 hod, v Historickej budove ŠD v Košiciach.

via sdke.sk