Absurdná groteska poslednou premiérou na Malej scéne


Poslednou tohtosezónnou premiérou na Malej scéne Štátneho divadla v Košiciach bude v piatok 28. mája 2010 premiéra hry španielskeho dramatika Fernanda Arrabala Trojkolka, ktorú uvedie Činohra ŠD Košice.

Arrabalov životný osud bol pohnutý a výrazne ovplyvnil jeho tvorbu. „Narodil sa v roku 1932 v španielskom Maroku. Krátko po jeho narodení vypukla v Španielsku občianska vojna, ktorá tragicky ovplyvnila jeho ďalší život a tvorbu. Jeho otec, maliar Fernando Arrabal Ruiz, v tom čase dôstojník španielskej armády, bol na začiatku občianskej vojny odsúdený na smrť za to, že sa odmietol pridať k nacionalistickému vojenskému prevratu a zostal verný republikánom. Frankistom ho vraj udala jeho vlastná žena, Arrabalova matka,“ približuje autora dramaturg predstavenia Martin Gazdík.

Arrabal vydal 14 románov, vyše 100 divadelných hier, 800 zbierok básní a množstvo esejí a iných textov (známy je jeho List Francovi, ktorý poslal španielskemu diktátorovi ešte počas jeho života). Patrí medzi najprekladanejších frankofónnych autorov a niektoré zdroje uvádzajú, že je najhranejším žijúcim dramatikom na svete a „nad ríšou, kde sa hrajú jeho hry slnko nezapadá“. Bibliofilské vydania jeho kníh ilustrovali také mená ako Dalí, Picasso, Saura a iní. Výrazne zapísal aj do dejín filmu. Režíroval sedem celovečerných filmov. Autorsky je činný aj vo výtvarnom umení. „Hoci je jedným z najkontroverznejších spisovateľov na svete, zoznam jeho medzinárodných ocenení by zabral niekoľko strán. Kritika ho nazýva posledným žijúcim zosobnením modernizmu,“dodáva Gazdík. Snáď za všetko hovorí jeho heslo v Slovníku literatúry vo francúzskom jazyku: „Arrabalovo divadlo je divoký, brutálny, kakofonický a veselo provokatívny svet. Je to dramatický karneval, v ktorom sa zdochlina našej „vyspelej“ civilizácie opeká na ražni permanentnej revolúcie. Je umeleckým dedičom Kafkovej jasnozrivosti a Jarryho humoru; vo svojom násilí Arrabal odkazuje na markíza de Sade a Artauda. Je bezpochyby jediným spisovateľom, ktorý výsmech dotiahol tak ďaleko. Hlboko politický a veselo hravý, súčasne bohémsky aj revolučný, jeho tvorba je syndrómom nášho storočia ostnatého drôtu a gulagov, spôsob hľadania milosti.“

Trojkolku napísal ako 18 – ročný, a keď mala premiéru vo Francovom Španielsku, viedla až k Arrabalovmu zatknutiu. Diktátorský režim ho prepustil až na naliehanie európskej kultúrnej obce,“ povedal o hre M. Gazdík. Ako dodal jej uvedenie je pokračovaním zámeru ŠD Košice dávať na Malej scéne priestor mladým začínajúcim umelcom. Takým je aj režisér predstavenia Anton Korenči, ktorý pred rokom absolvoval divadelnú réžiu na VŠMU. ,,Je to predstavenie o ľuďoch, ktorí sa nevedia prispôsobiť, jednoducho o bezdomovcoch. Tí si zarábajú tým, že vozia na prenajatej trojkolke deti po parku. A problém vzniká, keď jeden z nich odmietne pracovať a oni nevedia ako splatiť ďalšiu splátku za trojkolku,“ hovorí o predstavení Korenči. Arrabalovu predlohu zasadili do známeho košického parku so spievajúcou fontánou a pridali tam aj trochu súčasných reálií. Absurdný dej vyvrcholí niečím, čo nechceli členovia realizačného tímu pred premiérou prezradiť a čo sa odzrkadľuje v podtitule predstavenia – „teroristická klauniáda“.

Scénu v košickom naštudovaní pripravil Jaroslav Valek, kostýmy Jana Hurtigová a hudbu napísal Vladislav Šarišský. Postavu Apala si zahrá Juraj Zetyák, postavu Climando hosťujúci František Balog, Mitu stvárni Tatiana Poláková, Starého s flautou Róbert Šudík a predstavia sa aj študenti košického Konzervatória Daniel Ihnát a Peter Galdík. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou je bonbónikom pre divadelných gurmánov na záver sezóny.

via sdke.sk

1 comment

Add yours
  1. renata

    Trapne, bez pointy….. najhorsia hra mojho zivota a nechapem preco je to vraj komedia.
    Skoda penazi.

Comments are closed.