8. ročník festivalu KioSK zmení Žilinu na divadelnú scénu


Ôsmy ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca KioSK sa uskutoční v dňoch 23. – 26. júla v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Novej synagóge a budove Elektrární. Oproti minulým ročníkom chce do diania vo väčšej miere vtiahnuť aj obyvateľov mesta a časť programu sa preto odohrá vo verejných priestoroch Žiliny.

„Tohtoročnou témou festivalu je vzťah osobné vs. politické. Budeme sledovať reflexiu spoločensko-politických tém, angažovanosť či apolitickosť, oscilovanie umenia medzi týmito pólmi a ich vzájomnú príťažlivosť či nezlúčiteľnosť. Platí ešte, že divadlo je zrkadlom doby alebo naopak má byť nadčasové, osobné, ponúkajúce únik z bežnej reality? A vylučuje sa to navzájom? Čo vlastne robí súčasné divadlo súčasným?,“ vyjadruje sa k téme festivalu jeho zakladateľka Martina Filinová.

Na tieto otázky budú hľadať odpovede umelci a súbory hlavného programu, napr. Pominuteľné divadlo, Debris Company, Kolektiv, Miro Tóth, Maja Danadová, Kristína Chmelíková, Šimon Spišák, ale aj tí, čo pôsobia v zahraničí – Milan Tomášik, Stano Dobák či Martina Hajdyla Lacová. „Téma však pri tvorbe programu nie je určujúca, základným kľúčom výberu je dlhoročné poslanie KioSKu, dať priestor umeleckej odvahe, výskumu, hľadaniu aktuálneho divadelného jazyka a tém,“ dodáva Filinová.

V súvislosti s témou sa program viac ako po minulé roky zameria na verejný priestor a bežných obyvateľov. Bude odhaľovať skryté priestory (Elektrárne), starým dá nový význam (trhovisko), pretvorí námestie na zónu pripomínajúcu revolúciu (Mariánske námestie), ale nevyhne sa ani prehliadanej časti mesta (Bratislavská ulica). „Verejný priestor Žiliny bude okupovaný umelcami, ktorí doň vniknú ako červíci a budú meniť jeho významy,“ doplnil Martin Krišof, dramaturg festivalu.

Pre Žilinčanov bude zaujímavé sledovať premenu priestoru budovy Elektrárne na Ulici republiky. V nej sa uskutoční premiérové uvedenie umeleckej inštalácie Dreams (Sny) Stanislava Dobáka a Jamie Lee (Južná Kórea). Umelci v nej strávia desať dní, aby ju pretvorili na veľkú divadelnú scénu. Česká dvojica František Kowolowski a Jiří Surůvka zas vstúpi do priestoru trhoviska so sociálno-kritickou divadelnou akciou Cheap Art for Bad Times (Lacné umenie na ťažké časy).

KioSK každoročne ponúka bohatý sprievodný program – počnúc tvorivými dielňami, cez ranné diskusné fóra, predstavenie pre deti, filmové projekcie, až po večerné párty alebo udeľovanie ocenenia Počin [Poučn] za svetelný dizajn. Ani tento rok nebude chýbať originálny formát Inhabiting the Space – krátke vstupy bezprostredne po skončení vybraných predstavení v podobe talkshow a javiskovej improvizácie.

Podrobné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu http://www.kioskfestival.sk. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta.

Partneri festivalu: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Mesto Žilina