4 živly ponúkajú premiéry, master classy filmových tvorcov aj filmy na doma


17. Letný filmový seminár 4 živly sa uskutoční v Banskej Štiavnici začiatkom augusta a ponúkne bohatý filmový aj sprievodný program, ktorého témou sa stanú ZMYSLY. Tento rok prinášajú 4 živly okrem zaujímavých titulov a hostí z oblasti filmu, hudby a výtvarného umenia, aj niekoľko noviniek.

Obľúbenou tradíciou podujatia sa stali netradičné premietania – okrem klasických projekcií v miestnom Kine Akademik či na Amfiteátri, sa môžu návštevníci a návštevníčky tento rok tešiť na premietanie spojené s piknikom na Futbalovom štadióne FK Sitno. Projekciu spojenú s koncertom pripravili 4 živly na nádvorie Starého zámku – v slovenskej premiére uvedú digitalizovanú kópiu nemého filmu Milenky starého kriminálnika s brilantným Vlastom Burianom a Anny Ondrákovou. Živý hudobný sprievod k filmu zabezpečí české hudobné zoskupenie Neuvěřitelno.

Ďalším titulom, ktorý 4 živly uvedú ako vôbec prvé slovenské filmové podujatie, bude slovenský film Koza, ktorý vstúpi do kín na jeseň a ktorý má na svojom konte viacero významných festivalových ocenení. Jeho distribučnú predpremiéru prídu uviesť režisér Ivan Ostrochovský a scenárista Marek Leščák. Nadšené ohlasy si prináša z festivalu v Karlových Varoch novinka od západných susedov – hororová komédia Nenásytná Tiffany. Multižánrovú snímku slovenskému publiku predstavia jej režisér Andy Fehu a producent Filip Brouk. Slovenská producentka Lívia Filusová uvedie snímku V tichu, rozprávajúcu o osudoch niekoľkých židovských hudobníkov poznačených Druhou svetovou vojnou. Prvý slovenský stereoskopický 3D film Kuku, ktorý vznikol priamo v Banskej Štiavnici, predstaví jeho režisér Henrich Žucha.

Viacerí hostia 4 živlov si pripravili pre účastníčky a účastníkov seminára tzv. master classy – prednášky, v ktorých predstavia svoju tvorbu a jej vplyv na ľudské zmysly. Maďarský režisér György Pálfi uvedie spolu s manželkou, scenáristkou Zsófiou Ruttkay, spoločný film Taxidermia a na master classe bude rozprávať o svojom ďalšom projekte, filme Final Cut, ktorý celý vystaval zo stoviek záberov iných filmov. Zvukový majster Dušan Kozák porozpráva o tom, akým spôsobom tvorí zvukovú zložku audiovizuálnych diel. Hudobný skladateľ Marek Piaček sa zameria na originalitu a inšpirácie pri skladaní filmovej hudby. Master class venovaný svetelnému dizajnu pripravili 4 živly v spolupráci s projektom Neviditeľná Štiavnica – newest media workshop_03. Lektorka workshopu, svetelná dizajnérka Laura Murguía Sánchez, vysvetlí, čo znamená mať “zmysel pre svetlo”.

Filmový seminár 4 živly chce poukazovať aj na prieniky filmového umenia s umením vizuálnym. Okrem trojročnej spolupráce s projektom Neviditeľná Štiavnica pripravil aj druhé pokračovanie platformy Videokocka, ktorá prezentuje tzv. galerijný film. Jej kurátor Anton Čierny v priestoroch kultúrneho centra Banská St a nica Contemporary uvedie dve kolekcie videoartových diel – prvá bude zostavená z diel slovenských autorov a autoriek, druhá bude venovaná českej tvorbe.

My Street Films je projekt, ktorý mapuje ulice európskych miest pomocou filmového média. V roku 2015 sa doň prvý raz zapojilo aj Slovensko a zmapovať svoju ulicu môžete aj vy – v prezentácii projektu a výsledkov jeho letného sympózia pre deti predstavia My Stret Films organizátori a režisér Ivan Ostrochovský, jeden z jeho lektorov.

Neoddeliteľnou súčasťou 4 živlov je každoročne ich hudobný program, tento rok mimoriadne bohatý – v Archanjel caffe bare sa počas piatich dní vystrieda žánrovo rôznorodá skupina hudobníkov – Juraj Griglák Trio, Cool Band Trio, Jana Andevska, N3O Akustika a DJ RoZOberto. Art Cafe sa stane dejiskom nočných párty a koncertu kapely Saténové ruky. Tradičnú párty Horúčka sobotňajšej noci bude aj tentoraz hostiť Čajovňa Klopačka.

Pre svojich akreditovaných účastníkov pripravil filmový seminár 4 živly v spolupráci s internetovým portálom DAFilms.cz tzv. VOD (Video on Demand) sekciu, výber štvorice dokumentárnych filmov, ktoré si budú môcť pozrieť po skončení seminára zadarmo priamo vo svojom internetovom prehliadači. Filmy sekcie ZmysloVOD si však budú môcť pozrieť aj neakreditovaní účastníci – jednotlivo po zaplatení poplatku za streaming, alebo po zakúpení mesačného predplatného v hodnote 3,99 €, vďaka čomu si budú môcť pozrieť všetky filmy z ponuky portálu.

17. Letný filmový seminár 4 živly sa uskutoční v dňoch 5. – 9. augusta 2015 v Banskej Štiavnici. Akreditáciu na celé podujatie môžete získať online registráciou do 31. 7. 2015 za zvýhodnenú cenu 22 €, priamo na mieste bude stáť akreditácia na celý program seminára 25 €. Cena samostatnej vstupenky na jednotlivé projekcie je 3,50 €.
Viac informácií o programe a vstupnom nájdete na http://www.4zivly.sk.