3.SEPTEMBER 19:00 – ISTVÁN CSÁKÁNY (HU) – BERNSTEINZIMMER – MAKE UP GALLERY – KASÁRNE/KULTURPARK | VERNISÁŽ


MAKE UP COLLECTIVE UVÁDZA /MAKE UP GALLERY – KASÁRNE/KULTURPARK, KUKUČÍNOVA 2, KOŠICE

3.SEPTEMBER – ISTVÁN CSÁKÁNY (HU) – BERNSTEINZIMMER – MAKE UP GALLERY | VERNISÁŽ

ŠTART – 19:00 VERNISÁŽ + PERFORMANCE| VSTUP 0 €

Výstava potrvá od 4. septembra do 3.októbra a bude otvorená Ut-Ne od 14:00 do 18:00.

ZNÁMY MAĎARSKÝ INTERMEDIÁLNY UMELEC ISTVÁN CSAKÁNY SA PREMIÉROVO PREDSTAVÍ V KOŠICIACH! CSAKÁNY VLASTNÍ STAVEBNÚ FIRMU A V JEHO SOCHÁRSKEJ TVORBE SA TO OBČAS ODZRKADLÍ. KOMPLETNE DREVENÝ INTERIÉR OD A PO Z JEDNEJ ZÁHADNEJ DIELNE UVIDÍTE V SEPTEMBRI IBA V MAKE UP GALLERY.

ISTVÁN CSÁKÁNY(HU) sa narodil v Rumunsku v roku 1978 v Sepsiszentgyörgy. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti v triede Zóry Mauer. Pravidelne vystavuje v popredných inštitúciách doma a v zahraničí. Na Slovensku zaujal hlavne svojím vyšegrádskym rezidenčným pobytom na Stanici Žilina/Záriečie, počas ktorého vytvoril figurálny Monument for the Monument – stojacu figúru na dlhom pylóne nefunkčného osvetlenia z čias komunizmu, ktorá drží v rukách solárny panel, ktorým na seba v noci svieti.

Site – specific Inštalácia Bernsteinzimmer bola prezentovaná prvýkrát v Ludvigovom múzeu v Budapešti v rámci výstavy The Science of Imagination. Teoretik Somogyi Hajnal uvádza v texte že sa jedná o „veľmi dobre známu bordelársku svätyňu, typickú pre mužov…“ Tento typ činnosti odkazoval na oblasť voľného času v ére všemohúcich strojov. Taký súkromný workshop, špeciálne, keď hrubo vyrezával do dreva a zasadil ho do záhadnej modrej izby sa javí ako časová kapsula dokončenej minulosti.“

http://www.csakanyistvan.hu/

MAKE UP GALLERY je staronový výstavný priestor, ktorý má pod kurátorskou taktovkou umelecké združenie Make up collective. Program výstav v roku 2010 je zameraný na prezentovanie špičkového súčasného umenia z domácej i zahraničnej výtvarnej scény a v menšej miere aj na stimulovaní najmladšej generácie študentov a absolventov umeleckých vysokých škôl. Make up Gallery chce doplniť výstavný inštitucionálny rámec Košíc o dlhodobo absentujúcu platformu pre súčasné umenie. Make up Gallery vám v roku 2010 prinesie kvalitné výstavy, menšie koncerty, prednášky a workshopy.

via makeupcollective.org