24 hodinovy maraton pre Haiti v 130 mestach sveta


Počas menej než dvadsiatich sekúnd bolo v januári tohto roku na Haiti zničených státisíce životov a snov. Globálna sieť akcií Pecha Kucha sa v reakcii na túto katastrofu spojila s organizáciou Architecture for Humanity, aby spoločne priložili ruku k dielu. Vznikol tak projekt Pecha Kucha Global Day for Haiti, 24-hodinový maratón akcií po celom svete, ktorý sa uskutoční v sobotu 20. februára. Na Slovensku do projektu zapojilo kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie.

Čo je Pecha Kucha? Pred siedmimi rokmi v tokijskom klube SuperDeluxe založili Astrid Klein a Mark Dytham nový dynamický formát večerov prezentácií architektov, dizajnérov a umelcov. Každý účastník večera má k dispozícii 20 obrázkov svojej tvorby a na každý ma 20 sekúnd. Bez dlhých rečí s mikrofónom v ruke musí vtipne a stručne okomentovať svoju prácu v celkovom čase 6 minút a 40 sekúnd. To udržuje večer precízny a výstižný a dáva šancu vystúpiť viacerým tvorcom. Akcia sa rozšírila neuveriteľne úspešne do celého sveta. Na Slovensku sa večery Pecha Kucha organizujú v Bratislave, v Žiline a Košiciach, celosvetovo už v 280 mestách a vždy je vypredané.

Takmer polovica (130) z miest, kde sa Pecha Kucha organizuje, sa spojí v jednom dni pre Haiti s cieľom získať milión dolárov na obnovu zemetrasením zničeného ostrova. „Súčasťou večerov Pecha Kucha pre Haiti bude okrem „klasických” prezentácií zaujímavých osobností vizuálnej kultúry aj online prepojenie medzi mestami, a tak môžete počas celého dňa sledovať toto dobrodružstvo na globálnej stránke http://www.pecha-kucha.org,“ hovorí Marek Adamov. Neskôr na nej bude sprístupnený aj súbor všetkých prezentácií, ktoré 20. februára na Pecha Kucha odznejú.

Celé vstupné a dobrovoľné príspevky poputujú na účet medzinárodnej neziskovej organizácie Architecture for Humanity, ktorá pracuje na obnove obydlí na zemetrasením zničenom ostrove. „Náklady, ktoré organizácia mala pri vypracovaní projektov, boli už zaplatené. Všetky vybrané peniaze preto pôjdu naozaj na realizáciu rekonštrukcie,“ doplnil Adamov. Aktivity organizácie môžete sledovať online na webstránke http://www.architectureforhumanity.org.

Na žilinskej Pecha Kucha pre Haiti sa v sobotu 20. februára na Stanici Žilina-Záriečie predstavia výtvarníčky z Brna Petra Herotová a Daniela Baráčková, z Popradu a Prahy výtvarník Tomáš Džadoň, z Bratislavy divadelníci Ján Luterán a Mariana Ďurčeková, z nezávislých kultúrnych priestorov na Slovensku nové centrum Tabačka Kulturfabrik z Košíc. Z rovnakého mesta bude aj architekt Juraj Koban (Kopa) a ďalším ateliérom, ktorý sa odprezentuje, bude N/A z Bratislavy. Zo Žiliny sa predstavia výtvarníci Jana Huljaková a Jozef Malý, filmár a fantasy nadšenec Peter Pikna, streeartový umelec Maroš Obšivan, sochár a sklár Milan Opalka a dj-i zo zoskupenia Stereodisco, ktorí okrem prezentácie aj zahrajú.

Pecha Kucha Night organizuje na Slovensku v Bratislave a v Žiline kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie v spolupráci s OZ Punkt. a OZ Kachuna.
Web: http://www.pechakucha.sk, http://www.pecha-kucha.org, architectureforhumanity.org

Vstupenky je možné rezervovať si mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564

via stanica.sk