20. týždeň v Kasárňach/Kulturparku


KASÁRNE/KULTURPARK /KUKUČÍNOVA 2/ KOŠICE

WEB : http://www.kulturpark.sk/

19. MÁJ – 3BLOCK : ANDREJ KOLENČÍK | FILM/PREZENTÁCIA

ŠTART – 19:00 VSTUP 1 €

NUSCREEN – dokument/videoart/film

Platforma v rámci ktorej prezentujeme dokumentárne filmy, študentské filmy, animované filmy a videoart. Sústredíme sa v prvom rade na projekty, ktoré sa venujú spoločensky zaujímavým témam, umeleckým problémom. V rámci Nuscreen sekcie je vždy prítomný autor projektu, ktorý prezentuje a diskutuje s divákmi.

ANDREJ KOLENČÍK ODPREZENTUJE SVOJU ANIMOVANÚ TVORBU A TAKISTO PREDSTAVÍ AJ PRODUKCIU SKUPINY PACIENTÁRIUM!

ČMUCHAL & SVIŇA ZASAHUJÚ(2009)

Dvojica neohrozených detektívov Čmuchal a Sviňa vyšetrujú zdanlivo obyčajnú vraždu. Pátranie v upršanom meste plnom zločinu a drôg však postupne odhalí, že stopa vedie na nepríjemne vysoké miesta.

NANUK (2008)

Animovaný videoklip k skladbe Nanuk od českej skupiny DVA.

IZIDOR (2007)

Alkohol, podvádzanie a zlomené srdce nepatrí do vzťahu. Tobôž nie do vzťahu medzi kačkami.

BONUS :

Andrej Kolenčik predstaví aj animovanú tvorbu stratovej dezorganizácie Pacientárium, ktorej je aktívnym členom.

Pacientárium je stratová dezorganizácia, ktorá vznikla na VŠMU v Bratislave. Svojou tvorbou hovorí ÁNO trashovej kultúre, mystifikácii, punkovému videu, lo-fi tvorbe, Stevovi Fossetovi a hračkám z ružového plastu. Venuje sa výrobe krátkych filmov, sociálnokritických dokumentov, animácii, kafre do videoartu a experimentálnej hudobnej tvorby. Úzko spolupracuje s filmovými festivalmi Early Melons a Fest Anča.

http://www.pacientarium.sk

Andrej Kolenčík (1984) je filmový režisér a výtvarník. Vyštudoval réžiu animovaného filmu na VŠMU a odvtedy sa venuje rôznym projektom. Naposledy režíroval divadelnú hru „Plán B z vesmíru“, ktorá je adaptáciou najhoršieho filmu všetkých čias od Eda Wooda, či animovaný videoklip pre skupinu DVA. Popritom pracuje ako programový riaditeľ medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Je taktiež členom neformálnej umeleckej skupiny Pacientárium. Vo voľnom čase hrá za hokejbalový klub v Lozorne.

http://www.kolencik.org/

20.MÁJ – WHAT THE HELL FORBIDDEN MOVIE IS? – PETER KONEČNÝ | PREZENTÁCIA/PREDNÁŠKA

ČO DO PEKLA ZAKAZANÝ FILM JE?

ŠTART – 19:00 VSTUP 2/1 € Študenti VSTUP OD 18 ROKOV!

WHAT THE HELL **** IS? / ČO DO PEKLA **** JE?

SEKCIA – prednášok-prezentácií-projekcií-diskusií, ktoré sa zaoberajú ʺnezodpovedanými otázkami ʺ jednak z oblasti súčasného výtvarného umenia, hudby, filmu alebo spoločensky zaujímavých tém, ktoré s umením súvisia. Prvoradou ambíciou platformy WHAT THE HELL **** IS? je zoznámiť širokú verejnosť s umením a jeho témami, ktoré sa v dnešnej dobe veľkej popularite netešia. Touto platformou si KASÁRNE/KULTURPARK dávajú za cieľ túto situáciu postupne meniť.

V MÁJI SI ZOBERIEME NA MUŠKU AJ ZAKÁZANÉ FILMY. DOZVIETE SA, KTORÉ TO VLASTNE DO PEKLA SÚ A PREČO DOSTALI ČEREVENÚ. PREZENTÁCIE PETRA KONEČNÉHO ZAZNAMENALI VEĽKÝ DIVÁCKY ÚSPECH V BRATISLAVSKEJ A4 A AJ V INÝCH MESTÁCH. KASÁRNE/KULTURPARK ICH PRINÁŠAJÚ V RÁMCI SEKCIE WHAT THE HELL ***IS? AJ DO KOŠÍC.

MÔŽE BYŤ NÁVŠTEVA KINA ŠKODLIVÁ? VEČER PRÍSNE ZAKÁZANÝCH FILMOV

Téma škodlivosti audiovizuálnych materiálov v podobe negatívnych, predovšetkým psy-chických dopadov na jedinca a spoločnosť, spôsobených ich nadmernou hlavne ne-regulovanou konzumáciou, nie je aktuálna len ostatných niekoľko rokov. „Škodlivé“ prvky, za ktoré bývajú považované najmä pornografia, vulgárnosť, násilie a v neposlednom rade propaganda a politická nekorektnosť, boli v špecifickej forme vo filmoch prítomné už v 10. rokoch 20. storočia, keď sa fenomén kinematografie stal súčasťou celospoločenskej diskusie a predmetom záujmu výchovných a vedeckých kruhov. Ak sa hovorí o účinkoch kinematografie, do popredia sa dostávajú najmä názory o jej negatívnych vplyvoch. Naozaj však platí, že nás filmy „kazia“ a je nutná ich regulácia v dosahu na diváka? Večerom zakázaných filmov vás prevedie šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný.

Peter Konečný od roku 2000 intenzívne publikuje v desiatkach printových a elektronických médií. Šéfredaktor a zakladateľ najčítanejšieho a najstaršieho slovenského špecializovaného filmového portálu Kinema.sk. Absolvent katedry filmovej vedy a multimédií na Vysokej škole múzických umení. Tvorca a spolupracovník niekoľkých filmových festivalov a prehliadok. Zakladateľ každoročného filmového ocenenia Kinema Film roka a dlhoročný spolupracovník Rádia_FM.

22.MÁJ – IREALITA: ENTHROPER, NANA & DANDAN | LITERATÚRA

ŠTART 18:00 VSTUP 1€

YOUNGSTERS – literatúra/audiovizuál/web/komunikácia

Platfoma zameraná na multimediálne prezentácie mladých začínajúcich a etablovaných spisovateľov – básnikov a prozaikov. YOUNGSTERS znamená cyklickú podporu a mapovanie mladej literárnej scény, nových a netradičných literárno-umeleckých foriem a postupov. Platforma počíta s programovou a aktívnou účasťou domácich a zahraničných literárnych klubov, združení, literárnych webov, stredných a vysokých (umeleckých) škôl.

ENTHROPER (ROK TYGRA, CZ)

Jeho tvorba je údajne najčistejším halucinovaním reality a jeho osoba je identická s kakadu ponoreného po pás do asfaltu… Enthroper je aktívnym a výlučným internetovým básnikom publikujúcim na http://enthroper.nolimit.cz, http://www.pismak.cz a http://www.mezera.org.

NANA (1982, SK)

Nemá žiadne zvláštne sklony a špeciálne nároky na život. Môžete ju stretnúť v Nitre a na literárnych serveroch. Dôležitejšie ako oslovovať masy ľudí je podľa jej slov osobná psychohygiena.

DANDAN (1977, SK)

Netový básnik, ktorý sa nevyhýba vôni papiera a ktorý popri básneniu na http://membrana.sk/, http://www.mezera.org/, http://www.rovart.com/, http://citanie.madness.sk/, http://www.pismak.cz/. publikoval v Dotykoch, Kloake (magazín experimentálnej a nekonvenčnej tvorby) a NETtvorbe (malé literárne šialenstvo).

VJ-ING: WY(S)IWYG

22. MÁJ – WWW (CZ) + ISOBUTANE (SK) | KONCERT

ŠTART – 20:00 VSTUP 4 €/3 € Študenti

V MÁJI VÁM PRINÁŠAME KONCERT ČESKEJ LEGENDY WWW A NAJVÝRAZNEJŠÍ TALENT DOMÁCEJ ELEKTRONICKEJ SCÉNY, PROJEKT ISOBUTANE!

WWW (CZ) Experimental / Electronica / Rap

Príbeh českej hiphopovej legendy WWW (názov pochádza ešte z čias, keď v našich končinách o internete nikto nepočul) neponúka žiadne gangsterské pózy, na aké sme zvyknutí z klipov v televízii, napriek tomu je možno až neuveriteľný. WWW boli totiž jedni z prvých, ktorí začiatkom deväťdesiatych rokov priniesli do Prahy rap. WWW sa ťažko dajú definovať ako hiphopový projekt, kedže, ich hudobné podmazy nie sú len obyčajne naslučkované bíty, ale majú svoju vlastnú štruktúru a gradáciu. Ťažká a znepokojivá elektronika je doplnená o hlas Ondřeja Anděru, ktorý skôr hesluje ako rapuje a jeho neurotické pokrikovanie je pre WWW absolútne kľúčové a charakteristické. V tom mu sekunduje aj jeho manželka Milesa, ktorá češtinu pretvára svojím balkánskym prízvukom a je tak ďalším dôležitým kúskom skvele fungujúcej mozaiky.

http://www.myspace.com/neurobeat

ISOBUTANE (SK)

Martin Krajčír aka Isobutane, podľa vlastných slov produkuje hudbu inšpirovanú Cocteau Twins, Aphex Twinom a svojím okolím. Na svojich vystúpeniach nikdy nepoužíva počítač a proklamuje, že sa nikdy ani nepokúsil byť DJom. Na konte má mnoho remixov pre známe mená slovenskej hudobnej scény, medzi inými Laca Lučeniča, Vetroplach a Nocaden.

http://www.myspace.com/isobutane01

AFTERPARTY : DJ SPANQ

Dj Spanq našiel záľubu v elektronickej hudbe už začiatkom deväťdesiatych rokov, keď sa k nemu dostali kazety s nahrávkami z Bostonu. Zvuky, na tu dobu nevídane, mu odvtedy vŕtali hlavou. Aj vďaka tomu je dnes hudba jeho drogou. Začiatky jeho kariéry sa spájajú so spoluprácou s kultovou Žilinskou agentúrou Stereodisco, s ktorou organizoval niekoľko parties. Postupom času sa prepracoval z role organizátora do role Dj-a, a tak sa dostal aj za druhú stranu gramofónov.

Jeho vystúpenia ste mohli počuť vo viacerých mestách na Slovensku. Toto leto účinkoval na viacerých podujatiach vo Fínsku, kde bol rezidentom helsinského klubu Lime.

via kulturpark.sk