19. týždeň v Kasárňach/Kulturparku


12.MÁJ – CITY SCOUTS/TAM DO MESTA – MAKE UP COLLECITVE | PREZENTÁCIA/WORKSHOP

ŠTART – 19:00 VSTUP – 0 €

Prezentácia workshopu City Scouts/Tam do mesta

Prezentácia výstupov z workshopu City Scouts/Tam do mesta, ktorý sa uskutočnil v Kasárňach/Kulturparku. Workshop zorganizovalo občianské združenie Make Up collective, ktoré sa vo svojej činnosti venuje organizovaniu výstav súčasného umenia od roku 2006. Workshop bol určený pre študentov troch slovenských vysokých umeleckých škol : VŠVU v Bratislave, FVU AKU v Banskej Bystrici a FU TU v Košiciach, a prebiehal od 2.mája do 11.mája v Kasárňach/Kulturparku.

Workshop sa zameral na aktívne skúmanie mestskej štruktúry Košíc a okolia, s jej rôznymi vrstvami (od historických, kultúrnych, sociálnych) a realizovaní vlastnej reakcie, inter-pretácie ,či intervencie do konkrétne zvoleného miesta so svojou špecifikáciou. Súčastou workshopu boli odborné semináre o umení vo verejnom priestore, sochách na Košických sídliskách a prezentácia historického a súčasného kontextu Košíc.

Viac info na : http://makeupcollective.org/

13.MÁJ – PECHA-KUCHA NIGHT| PREZENTÁCIA

ŠTART 20:20 VSTUP 4€ predpredaj 3€

Každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, každý obrázok svieti na plátne 20 sekúnd. Toto pravidlo udržuje večer precízny, výstižný a stručný. Formát Pecha Kucha Night vymysleli a v roku 2003 v Tokiu uskutočnili architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelia architektonického štúdia Klein Dytham Architecture. Aktuálne sa Pecha Kucha Night rozšírila do 283 miest sveta a kapitolu Východného pobrežia, Košíc.

Predpredaj od 3.mája
Bar Tarantino ~ Bočná ulica 6
Moulin á Café ~ Hlavná ulica 72

Viac info na : http://www.pechakucha.sk/

14. MÁJ – LUCIA DOVIČAKOVÁ PANDORINE HRY + MODURETIK (CZ) + BIOS (SK) | VÝSTAVA/KONCERT

ŠTART – 19:00 VERNISÁŽ | KONCERT – 20:00 VSTUP 2/1 € Študenti

V MÁJI SME PRE VÁS PRIPRAVILI EXLUZÍVNU, ŠTEKLIVÚ VÝSTAVU VÝBORNEJ MLADEJ KOŠICKEJ VÝTVARNÍČKY LUCIE DOVIČÁKOVEJ. LUCIA, KTORÁ VYSTAVOVALA V KOŠICIACH NAPOSLEDY PRED DVOMA ROKMI, SA PREDSTAVÍ ČERSTVÝMI KÚSKAMI, KTORÉ BUDETE MAŤ MOŽNOSŤ VIDIEŤ PRVYKRÁT PRÁVE U NÁS! KURÁTORKA VÝSTAVY GABRIELA KISOVÁ

Výstava potrvá od 15.mája do 11.júna a bude otvorená Ut-Ne od 14:00 do 18:00 a počas akcií.

Sólo výstava Lucie Dovičákovej s názvom Pandorine hry je výberom z jej súčasnej tvorby. Okrem maľby sa autorka v poslednom období zamerala na kresbu a akvarel, divákom sa po prvý raz predstaví aj prostredníctvom prác na papieri. Dovičákovej obrazy sa vyznačujú šťavnatým – miestami až čiernym – humorom, ich pointa je ostrá ako brytva. Pri vzniku najnovších prác sa autorka inšpirovala ženskými postavami napríklad z antickej mytológie ako bohyňa lovu Diana, či z histórie, ako čínska cisárovná alebo habsburská ikona Sissi. Okrem toho, že pracuje s literárnymi a historickými referenciami, využíva autoportrét ako prostriedok na skúmanie stereotypov, kolektívnych mýtov či predsudkov, ktoré ovplyvňujú nielen ženy, ale aj vzájomné vnímanie pohlaví v súčasnosti. Dovičákovej vizuálny slovník sa opiera o rôzne symboly a archetypy, jej postavy často sprevádzajú zvieratá, ktorým pripisujeme typické vlastnosti a významy. Ďalším zdrojom inšpirácie sú rodinné príbehy, orálna história, putujúca z generácie na generáciu. Autorka sa s chuťou prehrabáva v pomyselnej Pandorinej skrinke a konfrontuje nás s chúlostivými témami. Postavené na hlavu ich servíruje s odvahou a bez zábran.

Lucia Dovičáková (1981) je absolventkou Fakulty umení TU v Košiciach (ateliér prof. R. Sikoru), v roku 2006 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana. Vystavuje pravidelne na Slovensku a v zahraničí, jej práce boli o. i. prezentované v Prahe, Viedni, Berlíne, Helsinkách a Londýne. Autorka žije a tvorí v Košiciach.

http://dovicakova.hartworker.org/

Gabriela Kisová (1978) vyštudovala sociológiu a vedu o umení a médiách na Univerzite v Konstanz (SRN), počas štúdia absolvovala odbornú stáž v Kunsthalle St. Gallen (CH), kde následne pôsobila ako muzeálna pedagogička. Od roku 2008 vedie galériu súčasného umenia Krokus, pre ktorú ako kurátorka pripravila viacero výstav.

http://www.krokusgaleria.sk/

MODURETIK (CZ) Experimental/ Big Beat/ 8BIT

Pod přezdívkou Moduretik se skrývá mladý hudebník Jan Jiskra z Prahy. Byl součástí experimentálního/IDM dua Moon Projekt a kapely Kill! Kill! Kids! (screamo/hc). Od roku 2001 tvoří pod hlavičkou Moduretik experimentální elektroniku s vlivy 8-bitů a IDM.

http://www.myspace.com/moduretik

BIOS (SK)

BIOS je audiovizuálny projekt,ktorý oficiálne vznikol v marci roku 2010.Toto duo tvoria bývalí študenti Fakulty Umeni Technickej Univerzity,Ateliéru Grafiky a Experimentálnej tvorby: Boris Sirka (audio,DJing) a Jozef Tušan (visual,VJing).Koncepčne sa BIOS prikláňa k metalu,industrialu,screamo a blacku,ich vizuálu,coverom, corpsepaintingu, horroru, exorcizmu,gotike.Názov projektu BIOS bol zvolený ako praboh operačných systémov,kedže obaja členovia nehrajú na živých nástrojoch ale pracujú s formátmi mp3, jpg a avi na softvéroch manuálne ovládanými DJským a VJským kontrolerom.Ich sloganom je citát nemenovanej hudobnej skupiny: „Why do we need to be sanitary, when the world’s so filthy anyway?“

http://www.myspace.com/biosproject

via kulturpark.sk