18. Festival swingové hudby představí špičku slovenského jazzu i swingu


Již za necelý měsíc svou plnoletost oslaví Festival swingové hudby v Národním domě na Vinohradech. Mezi 11. a 12. listopadem popřeje této hudební přehlídce americká jazzová zpěvačku Stacey Kent či oceňovaný vokální sextet Skety. Druhý večer festivalu je pak věnován čistě slovenským tělesům. Na trio Nothing But Swing pracující s vlivy vážné hudby, etnického folklóru i moderního jazzu naváže bigband Bratislava Hot Serenaders hrající Hot Jazz, tedy hudební styl z konce 20. let minulého století. Orchestr patří mezi jedno z mála úzce vyprofilovaných hudebních těles na Slovensku. Od svého založení v roce 1992 se jeho obsazení téměř nemění. I přesto, že se osmnáct nadšenců střetává ve svém volném čase, jsou jejich výkony čistě profesionální.

Festival swingové hudby téměř dvě dekády představuje svým věrným návštěvníkům nejrůznější podoby jazzového stylu z konce 20. let minulého století. Nabízí jej v tradiční formě, ale nebojí se ani rozmanitých žánrových přesahů. Dává prostor hvězdným matadorům i mladým talentům ze zahraniční a domácí scény. Vstupenky je možné za zvýhodněnou cenu zakoupit jak v Národním domě na Vinohradech, tak vč. poplatků v síti Ticketpro. Více informací na http://www.nardum.cz nebo na FB Festival swingové hudby.

Stacey Kent se pyšní několika oceněními BBC Jazz Awards včetně cen za nejlepší vokály či album. Deska The Boy Next Door z roku 2003 se stala zlatou ve Francii. Pozdější Breakfast On The Morning Tram pak získalo platinovou desku ve Francii, zlatou v Německu a Stacey za něj byla nominována na cenu Grammy v kategorii Nejlepší vokální jazzové album. Od vydání prvního alba Close Your Eyes (1997), dosáhla obrovského úspěchu u kritiků i fanoušků. Její neotřelé a emotivní ztvárnění nejlepších love songů 20. století si získalo všechny. Bylo to ale vystoupení v CBS Sunday Morning v roce 1999, díky kterému se Stacey dostala do povědomí široké veřejnosti. Od té doby její kariéra začala raketově růst a vystupovala na všech zásadních světových festivalech a v koncertních halách od Taipei Chiang Kai-shek Concert Hall přes Carnegie Hall po pařížskou Olympii.