18-členný súbor Studio Dan z Viedne vystúpi v netradičnej sále S2


22. mája 2010 o 20.00 h, Stanica Žilina – Záriečie

Netradičná sála S2 kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie postavená z pivných prepraviek a slamených balíkov privíta v máji špeciálnych hostí. Predstaví sa tu 18-členný ansábel jazzovej, improvizovanej, rockovej i súčasnej vážnej hudby z Viedne Studio Dan. Súbor osobitým spôsobom kombinuje postupy súčasnej vážnej hudby a súčasného jazzu, snaží sa uchopiť podstatu rozdielnych hudobných prístupov, aby vo výsledku vytvoril niečo nové a svieže. Svoj premiérový koncert na Slovensku odohrá Studio Dan na Stanici v rámci série Kofola Sessions v sobotu 22. mája o 20.00 h. Bude akýmsi „best of“ prierezom repertoáru súboru zahŕňajúc skladby od Franka Zappu, skladby z debutového CD a tiež aktuálne novinky.

Studio Dan založil a vedie skladateľ a trombónista Daniel Riegler. Súbor od svojho vzniku v roku 2005 spôsobuje rozruch na rakúskej hudobne scéne. Názov odkazuje na album Franka Zappu „Studio Tan“ (1979), ktorý sa stal, ako reprezentant celej jeho tvorby, významným východiskovým bodom tohto projektu. Pestrofarebná inštrumentácia, ako aj improvizačné schopnosti hudobníkov umožňujú akýkoľvek experiment v rozpätí medzi Cage-ovskými načasovanými kompozíciami a neortodoxnými groovmi a lá Fred Frith.

V skupine sa stretli najinovatívnejší mladí muzikanti z rakúskej jazzovej a improvizačnej scény, ako aj špecialisti na súčasnú vážnu hudbu. Tento fakt vytvára výborné podmienky pre vznik tej najaktuálnejšej hudby. Ich tvorba je vo výsledku tak rôznorodá, ako je rozdielne zázemie členov súboru. Repertoár siahajúci od jazzu po rock, od voľnej improvizácie po súčasnú vážnu hudbu, či dada a konceptuálne skladby od viac ako desiatich skladateľov je zachytený na CD albumoch a webových stránkach, najlepšie však funguje naživo.

V roku 2008 prijal súbor angažmán vo vychýrenom viedenskom jazzovom klube Porgy & Bess.

Daniel Riegler – skladateľ, dirigent, Gunde Jäch-Micko – husle, Julia Purgina – viola, Maiken Beer – čelo, Bernd Satzinger – kontrabas, Theresia Melichar – hoboj, Maria Gstättner – fagot, Clemens Salesny – klarinety, Wolfgang Schiftner – saxofón, Martin Eberle – trúbka, Philip Yaeger – trombón, Peter Rom – gitara, Clemens Wenger – piáno, syntetyzátor, Margit Schoberleitner – perkusie, Leo Riegler – elektronika, Tibor Kövesdi – basgitara, Wolfgang Kendl – bicie, Werner Angerer – zvuk

Koncert na Stanici sa uskutoční vďaka podpore Rakúskeho kultúrneho fóra a akciovej spoločnosti Kofola.

Web: http://www.studiodan.at, http://www.myspace.com/studiodan
FB udalosť: http://www.facebook.com/home.php?#!/event.php?eid=117365184969547&ref=mf

via stanica.sk