SODA gallery – gallery of contemporary art


Soda gallery je malebná galéria súčasného umenia, ktorá sa nachádza v charakteristickom podbráni historickej budovy uprostred bratislavského starého mesta. SODA gallery prináša a prezentuje to najzaujímavejšie a najkvalitnejšie z mladého umenia na slovenskom trhu.

SODA gallery, situovaná na Konventnej ulici číslo 3, dopĺňa vznikajúci „galllery district“ v Bratislave, ohraničený Hodžovým námestím a ulicami Staromestská, Kozia, Palisády.
K myšlienke založiť galériu nás inšpiroval zarážajúci nedostatok priestorov, vyhradených pre mladú umeleckú scénu a snaha niečo na tom zmeniť. SODA gallery sa usiluje poskytnúť mladým autorom vzácny priestor pre realizáciu ich vlastných projektov a koncepcií, prostredie pre stretávanie a vzájomnú konfrontáciu a miesto, kde sa verejnosť zoznámi s novým a hodnotným umením. V profilovaní výstavného programu sa orientujeme na rozmanitosť médií, preto má návštevník možnosť vidieť diela z oblasti maľby, grafiky, kresby, sochy, konceptuálneho umenia a inštalácie.

Začiatkom jesene otvorila galéria svoju druhú výstavnú sezónu a za viac ako ročnú existenciu priniesla už trinásť úspešných výstav. Počas tohto obdobia SODA gallery spolupracovala s radou renomovaných výtvarníkov, ale aj menej známych autorov, ktorých sa podarilo uviesť na slovenskú umeleckú scénu. Poslednou realizovanou výstavou v priestoroch SODA galllery bola prvá zahraničná výstava mladého českého maliara Jana Vytiska, s názvom „BEST OFF“, ktorá je prvou sólovou prezentáciou autorovej tvorby na Slovensku. Nový výstavný projekt je naplánovaný na mesiac november – objektová výstava významného umelca Stana Masára. Rok 2010 uzavrie druhý ročník úspešnej vianočnej výstavy „Christmas bestseller“, na ktorej v predchádzajúcom roku participovali študenti VŠVU, ale aj výrazné mená, ako Michal Czinege, Maija Laurinen, Juliana Mrvová, Rastislav Sedlačík, Erik Šille a ďaľší.

Zaujímavosťou a aj obohatením galérie je netradičná fúzia s architektonickým ateliérom SODA studio a high-endovým online design shop-om SODA shop, vďaka ktorej vznikajú nové podujatia a aktivity. Táto multi – kreatívna, iniciatívna a tvorivá platforma vytvára netradičný priestor, kde ľudia komunikujú, delia sa o svoje poznatky a nápady v oblasti architektúry, interiérového designu, výtvarného umenia a vizuálnej komunikácie. Architektonické štúdio tvorí tím pôsobiaci na našom, ako i zahraničnom trhu už od roku 2000 a pozostáva z talentovaných profesionálov, ktorí predkladajú klientom prvotriednu odbornosť, flexibilitu a nadšenie.

via http://www.sodagallery.sk