Wilsonic: dokonalosť je nuda, privítajte wonky


Wilsonic Slovensku predstaví najaktuálnejší trend – wonky.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Nová hudba vzniká neustále. K tej najaktuálnejšej patrí aj „wonky“ – elektronická muzika , ktorá znie ako náhodne spúšťajúci sa pokazený syntetizátor. V duchu svojho hesla Reflecting future vám ju Wilsonic tento rok predstaví.

Wonky vlastne ani nie je hudobný štýl. Skôr technika a postupy. Zvuk syntetizátorov je upravený do kolísavých, a trochu i náhodných melódií. Elektronický signál je prerušovaný glitch postupmi a výsledok občas znie, akoby pípal nefungujúci mixpult, ku ktorému pripojili zaslučkovaný gramofón.

Takýto zvuk nevznikol naraz a na jednom mieste. Elektronickí experimentátori skúšali podobné hranice hudby už dlho. Wonky ako nejaká scéna však začal vznikať len relatívne nedávno, možno ani nie pred rokom. Pri takto ovplyvnenej hudbe sa hovorí o dvoch miestach jej fungovania. Američania na čele s Flying Lotusom (na festivale Wilsonic sa objavil minulý rok) však tieto postupy spájali predovšetkým s abstraktným hiphopom a džezom.

V Európe je wonky tanečnejšie. Británia ho spojila so hudobnými odrodami ako grime či dubstep. Európske wonky preto znie ako dubstep, ktorý nasal akési čudné pazvuky. Je to trochu ako stará a trochu rozbitá hracia konzola, trochu preskakujúca platňa na gramofóne starých rodičov, zadrhávajúci sa mixér i ambientná hudba.

Na festivale ju predvedie Rustie, mladý Glasgowčan, považovaný za zázračný objav elektronickej scény. Aj keď sám svoju hudbu označuje pojmom aquacrunkstep, pretože znie trochu ako dubstep, juhoamerický crunk pretiahnutý cez gameboy a syntetizátor, ktorý utopil v napustenej vani.

Hudson Mohawke je rovnako z Glasgowa. Toto škótske mesto je totiž považované za baštu európskeho wonky. V porovnaní s Rustiem je jeho hudba viac muzikálna a má oveľa bližšie k popu a chipmusic. Keby Timbaland sledoval trendy elektronickej hudby, nový popový album Justana Timberlakea by znel ako ZooO00oO0m Hudsona Mohawka. Možno aj preto po Mohawkovi siahol prestížny elektronický label Warp. Rovnako ako po Rustiem.

Okrem týchto najznámejších reprezentantov wonky, festival Wilsonic predstaví aj Jokera, projekt Aardvarck či Dorian Concept. Joker má bližšie ku grime a britskej dubstepovej komunite. Jeho skladby sa pokojne stratia v kluboch Londýna či Bristolu. Keby takto znel každý klubový dubstep, nevznikali by vtipy o trojhodinovom pozeraní sa do steny. Jokerovo vystúpenie môže byť jedno z najpríjemnejších prekvapení tohtoročného Wilsonicu.

Holanďan Mike Kivits alias Aardvarck zase o sebe hovorí, že jeho tvorba je avantgarda tanečnej hudby. Jeho skladby sú menej tanečné a skôr na hranici štýlov ako noise a industrial. Možno takto by hrali DG 307, keby boli o dvadsať až tridsať rokov mladší. Zato Viedenčan Dorian Concept už nepracuje v náznakoch, ale prakticky robí experimentálnu hudbu.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk