Štartuje nový crowdfundingový portál marmelada


Viac ako 26 miliónov českých korún, teda približne 940-tisíc eur – to je suma, ktorú sa v Českej republike podarilo za ostatné tri roky vyzbierať na rôzne projekty prostredníctvom tamojších crowdfundingových portálov. Na rozdiel od našich susedov je na Slovensku crowdfunding stále ešte v plienkach. Koncom roka 2013 tu síce vznikla jedna crowdfundingová webstránka, no po vyše roku hlási len jediný úspešný projekt. So snahou zmeniť súčasnú situáciu prichádza nový slovenský portál http://www.marmelada.sk, ktorý bude fungovať na podobnom princípe ako americký Kickstarter alebo najväčšie české crowdfundingové portály. Po obsahovej stránke ho pripravila agentúra manifest 360, kóderské práce mala na starosti spoločnosť gfxpulse (mobilné aplikácie pre sme.sk a profesia.sk). Už pri svojom štarte ponúka marmeláda niekoľko zaujímavých projektov z oblasti filmu, hudby a literatúry.

Prvým filmovým projektom marmelady je zbierka na celovčerný dokumentárny film Cooltúra. Pripravuje ho slovenský filmár Miro Remo, režisér oceňovanej snímky Arsy-Versy (2009) či dokumentárneho filmu Comeback (2014) z väzenského prostredia, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch. Prostredníctvom marmelády chce získať 7000 eur, ktoré pokryujú časť nákladov na vznik filmu. Fanúšikovia, ktorí sa rozhodnú Cooltúru podporiť, môžu ako odmenu dostať pozvánku na celosvetovú premiéru snímky v Bratislave, tričko s logom filmu alebo podpísaný plagát. Pre tých štedrejších, ktorý by boli ochotní prispieť štvorcifernou sumu obsahujúcou iba jednotky, je k dispozícii rola krstného otca. Tou najprestížnejšou odmenou je úloha koproducenta snímky. Bude pre ňu ale potrebné naozaj siahnuť hlboko do vrecka, keďže jej hodnota je stanovaná na 4444 eur.

Nemenej zaujímavý je projekt indie-rockovej skupiny Talkshow. Kapelu vybrali do programu prestížneho showcaseového festivalu SXSW v americkom Texase, kde bude jediným zástupcom strednej Európy. Slot na festivale, ktorú navštevujú aj vplyvní agenti a svetoznámi hudobníci, však nezahŕňa preplatenie nákladov na cestu, prenájom auta a ubytovanie, a tak sa členovia kapely rozhodli osloviť svojich fanúšikov. Tí, ktorých ich podporia, sa budú môcť na jar exkluzívne dostať k ich pripravovanému EP a neskôr ako prví aj k tretiemu štúdiovému albumu. Talkshow ponúkajú aj ďalšie odmeny, napríklad pobyt s kapelou na jednom z festivalov zo všetkým, čo k tomu patrí alebo možnosť byť v štúdiu, sledovať tam finalizovanie nových skladieb, prípadne ovplyvniť ich výslednú podobu. Na to, aby boli Talkshow úspešní, potrebuje táto formácia za 30 dní vyzbierať 1500 eur.

Priaznivci literatúry a najmä rozprávok nájdu na marmeláde projekt spisovateľky a literárnej publicistky Diany Mašlejovej. Autorka, ktorá má na konte dve knihy – zbierku poviedok Aj o vetre (SOFA, 2010) a knihu krátkych próz Maják (Limerick, 2013) zbiera na crowdfundingovom portáli financie na svoje tretie dielo – rozprávku V Modrej izbičke. Okrem iného pri nej sľubuje krásnu väzbu i plnofarebné ilustrácie Češky Janky Liškovej. Mašlejová si ako cieľovú sumu zvolila 1300 eur, pričom hlavnou odmenou pre prispievateľou sú práve prvé výtlačky rozprávky s venovaním i ďalšimi originálnymi predmetmi.

Ľudia, ktorí chcú ktorýkoľvek zo spomenutých projektov podporiť a umožniť tak, aby sa realizoval, tak môžu urobiť zaslaním vybranej čiastky na stránke http://www.marmelada.sk, a to prostredníctvom bankového prevodu alebo platbou kartou. Môžu tak urobiť anonymne, ale i verejne, pričom pri druhom spôsobe bude ich meno i suma uvedená na stránke projektu. Donori za svoje peniaze dostanú v prípade úspešného projektu vždy odmenu, ktorú si na stránke zvolili. V prípade podpory hudobníkov najčastejšie album, v prípade literatúry knihu a pri filme vstup na projekciu alebo predmety súvisiace so snímkou. Výhodou pre potenciálnych prispievateľov je fakt, že v podstate nič neriskujú, keďže pri neúspešnom projekte dostanú zaslanú čiastku v plnej výške späť na nimi uvedený účet.

“Marmelada nie je charita, ale platforma pre šikovných a kreatívnych ľudí a ich nápady. Človek týmto kreatívcom peniaze nedaruje, ale predpláca si istý produkt alebo službu, čím sa v podstate stáva akýmsi spolutvorcom diela,” uvádza autor portálu marmelada Ján Papač. Okrem spomenutých troch štartovacích projektov sa na marmelade postupne objavia aj ďaľšie, a to nielen z oblasti kultúry. “Jedným z našich cieľov je mať na marmelade aj technologické start-upy. Pri nich je väčšinou potrebné vyzbierať omnoho vyššie čiastky ako napríklad pri knihe, no o to výnimočnejšie bude, ak sa to aspoň občas podarí,” dodáva autor marmelady.

http://www.marmelada.sk
http://www.facebook.com/Marmeladask
http://www.twitter.com/Marmeladask