Slavní režiséři představí ve Varech filmy svého srdce


V rámci oslav 50. ročníku MFF Karlovy Vary budou mít diváci možnost se setkat se speciální sekcí Šest blízkých setkání. Své oblíbené filmy v ní představí šest světových režisérských osobností spojených s karlovarským festivalem.

„Extrémně důležité jsou pro nás dlouhodobé vztahy s filmaři, jejichž tvorbu průběžně sledujeme, často již od počátku kariéry, kterou v mnoha případech odstartovali právě na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary,“ říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och.

Karlovarský festival proto oslovil šest významných režisérských osobností s nabídkou vybrat a osobně představit svůj oblíbený film, nebo snímek, který byl zásadní a určující pro formování jejich filmařského názoru. Festival tak rozvíjí fenomén takzvaných „carte blanche“, kdy známí tvůrci uvádějí snímky, které je ovlivnily a veřejně tak prokazují úctu kolegům.

„Každý filmař je v podstatě filmový fanda,“ vysvětluje Karel Och důvod, proč jsou právě takové výběry velmi atraktivní. „Pro diváky je pak situace, kdy jim oblíbený snímek představí známá osobnost, povýšením běžného filmového zážitku na mimořádný,“ dodává umělecký ředitel.

Svým favoritem do přehlídky Šest blízkých setkání přispělo těchto šest režisérů:

Mark Cousins, severoirský filmař, spisovatel, kurátor a cestovatel, který na MFF KV patnáctihodinový dokumentární projekt Příběh filmu: Odyssea či poetické zamyšlení Co je to za film o lásce, vybral íránsko-francouzský snímek Nevinný okamžik (Nun va Goldoon, 1996) jednoho z předních režisérů íránské nové vlny Mohsena Makhmalbafa.

Kim Ki-duk, všestranně talentovaný korejský režisér filmů Pobřežní hlídka nebo Čas, jemuž byla ve Varech v roce 2002 věnována historicky vůbec první retrospektiva jeho tvorby, zvolil snímek korejského režisérského kolegy Lee Chang-donga Poezie (Shi) z roku 2010.

Sergej Loznica, původem běloruský režisér žijící v Německu, jehož dokumenty získaly na MFF KV ocenění a jehož hrané filmy Moje štěstí a V mlze soutěžily v Cannes, uvede opus magnum režisérky Kiry MuratovovéAstenický syndrom (Astěničeskij sindrom, 1989).

Luis Miñarro, který patří mezi nejuznávanější evropské producenty nezávislých filmů a v roce 2010 získal na MFF KV Křišťálový globus za snímek Moskytiéra, jako svůj příspěvek do sekce vybral legendární film noir Orsona Wellese z roku 1958 Dotek zla (Touch of Evil).

Michaël R. Roskam, Belgičan nominovaný na Oscara za svůj celovečerní debut Býčí šíje, jehož novinka Špinavý prachy (The Drop, 2014) uspěla na festivalu v San Sebastiánu, sáhl také po titulu žánru film noir, když vybral adaptaci knihy Augusta Le Bretona Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955) režiséra Julese Dassina.

Sion Sono, který si díky titulům Večeře u Noriko či Pod vlivem lásky vysloužil pověst jednoho z nejméně konformních japonských tvůrců, představí svůj oblíbený film Babe – galantní prasátko (Babe, 1995), rodinnou komedii Chrise Noonana.