Půlnoc – film o stratenej tme


V utorok 8. februára v žilinskej Stanici-Záriečie a v stredu 9. februára v Kine inak v A4 – nultom priestore v Bratislave budú mať diváci možnosť vidieť film mladej českej dokumentaristky Kláry Tasovskej “Půlnoc”, ktorý zabodoval v porote prestížneho národného ocenenia Český lev, kde je nominovaný v kategórii najlepší študentský film.

Film sa dostáva na Slovensko po prvý krát a to v sprievode svojej režisérky, ktorá po projekcii povedie diskusiu. Napriek tomu, že film získal zvláštne uznanie poroty Jihlavského festivalu dokumentárnych filmov, kde sa diváci v sále dožadovali jeho kinodistribúcie, film je doteraz odkázaný na festivalovú distribúciu, aj keď jeho varovný obsah je jednoznačne určený čo najširšej verejnosti. A tak majú diváci výnimočnú možnosť film uvidieť v rámci jeho malého alternatívneho turné.

Půlnoc je filmovou dokumentárnou esejou, ktorá cez fenomén absencie tmy odhaľuje absurdné správanie západnej spoločnosti, vychovanej na energetickom luxuse. Napriek jednoznačnému posolstvu necháva film nenásilný až meditatívny priestor pre divákove myšlienky. Půlnoc je však predovšetkým fascinujúcou vizuálnou básňou. Silná vizualita filmu a netradičný stýl rozprávania myšlienky je podporený pôsobivou zvukovou stopou experimentálneho hudobného zoskupenia BBNU.

S problémom svetelného znečistenia sa vo filme stretávame cez osobnosť astronóma a vedca Hollana, ktorý skúma vplyv nadmerného nočného osvetlenia na organizmus a z filozofického nadhľadu na zmenu kultúry. Filmom sprevádza tiež skupina astronómov, na ceste za chránenou oblasťou tmavej oblohy v Jizerských horách. Tá patrí medzi ojedinelé rezervácie tmy, ktorých je na celom svete iba zopár. Fenomén nadmerného osvetlenia je alarmujúcim a absurdným príkladom našej plytvajúcej energetickej spotreby, o ktorej hovorí veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Bartuška a pracovníci ČEPSu, starajúci sa o elektrickú sieť. Upozorňujú na to, že systém výroby a odberu energie už dlhodobo pracuje na hranici svojich možností, zdroje sa nenávratne vyčerpávajú a sieti hrozí celoeurópsky blackout. Excentrický terapeut Andy prevádzkuje terapiu tmou, kde lieči ľudí, ohrozených únavovým civilizačným syndrómom, niekoľkodňovou izoláciou v tmavom dome. Terapiu vyskúša aj samotná režisérka s kamerou s nočným videním. Vrstvy preklenujú dve kontinuálne linky: osobná linka režisérky v absolútnej tme a ťažko pochopiteľná vzbura „darkerov“ – skupiny českých mladíkov, ktorí sa v rokoch 2002-2003 dostali do dejín vďaka ilegálnemu skratovaniu stĺpov vysokého napätia a následnému blackoutu.

via http://www.a4.sk / http://www.stanica.sk