MFF Bratislava uvedie v sekcii Made in Slovakia päť svetových premiér slovenských filmov


Sekcia Made in Slovakia predstaví známe aj menej známe mená slovenského filmu, čerstvých absolventov filmových škôl aj skúsených profesionálov. Uvedie svetové premiéry celkom piatich filmov a výberom z distribučných titulov zrekapituluje slovenskú filmovú tvorbu roku 2010.

Po minuloročnej výnimočnej sezóne sa slovenská produkcia dostala do mierneho útlmu. Ako obyčajne najmenej to pocítila dokumentárna tvorba. Svoj najnovší stredometrážny dokument Z kola von: Čo je za tým? predstaví Jaro Vojtek. Autor úspečných filmov ako My zdes, či Hranica, sleduje muža, ktorého závislosť pripravila o všetko a spolu s rodinou ho vytlačila na perifériu spoločnosti. Ako jediný sa teraz pokúša o návrat späť do normálneho života. Juraj Chlpík, kameraman Slepých lások, v premiére predstaví krátkometrážnu sociologickú štúdiu Identity Petržalky. Film vychádza z Chlpíkovej výstavy fotografií inštalovanej na Novom moste spájajúcom Petržalku so Starým mestom. Ukazuje konkrétne tváre na pozadí “unifikovaného interiéru”, každodenné úsilie nájsť v betónovej džungli miesto pre zapustenie vlastných koreňov.

V svetovej premiére a slovenskej distribučnej predpremiére bude uvedený dokumentárny film Adama Hanuljaka Chránené územie, ktorý zachytáva vysnívané trojtýždňové turné banskobystrického Divadla z Pasáže po USA. Divadlo z Pasáže ponúklo možnosť vystúpiť z anonymity ústavných zariadení mentálne postihnutým. Získali tak priestor dokázať, že hranice ich schopností sú v skutočnosti niekde úplne inde, než im bolo predkladané. Teraz ich čaká nová výzva – trojtýždňové turné po Spojených štátoch.

Na MFF Bratislava odpremiérujú filmy dvaja absolventi Akadémie umení v Banskej Bystrici. Peter Magát uvedie len nedávno dokončený formálne prepracovaný krátkometrážny hraný film Onemanshow s Csongorom Kassaiom v hlavnej úlohe. Onemanshow je príbeh o umelcovi, ktorý sa snaží získať na svoje projekty peniaze a jeho návšteva a postoj byrokratickej inštitúcie ho presvedčí, že je lepšie urobiť si všetko sám. Dokumentárny film Dany Kojnokovej (ktorý vznikol ešte na škole) Bude dobre zaznamenáva malé životné etudy dvojice bezdomovcov, vďaka ktorým má divák možnosť dostať sa do prostredia a situácií, v akých sa ocitajú ľudia vytisnutí na okraj spoločnosti. Film je obžalobou štátnej správy, a zároveň je o sile a vôli prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach.

V premiére festival uvedie tiež dokumentárne anekdoty z predvolebných mítingov Teraz ťa máme radi Petra Hodála a Zuzany Líškovej. Autori tohto pozoruhodného dokumentu, bez komentára, s mierne ironickým odstupom sledujú nedávne predvolebné mítingy najväčších politických strán.

Novinkou sekcie sú tento rok dva filmy, ktoré nie sú slovenskými produkciami avšak so Slovenskom súvisia. Prvým je nezávislý film Modra, kanadskej režisérky Ingrid Veninger. V septembri mal svetovú premiéru vToronte, kde bol výborne prijatý kritikmi aj publikom. Režisérka, scenáristka a zároveň producentka filmu Ingrid Veninger sa narodila v Bratislave, po auguste 1968 s rodičmi emigrovala do Kanady, kde vyštudovala réžiu. Film pomenovala podľa vinohradníckeho mestečka Modra, kde sa počas minuloročných letných prázdnin nakrúcal. Popri práci na nakrúcaní príbehu o láske a dospievaní mladej Kanaďanky, ktorá príde do Modry navštíviť rodinu, objavovala svoje korene. Režisérka obsadila do filmu vlastnú dcéru a početnú slovenskú rodinu: „Takmer všetci herci vo filme sú moji ujovia, tety, bratranci, sesternice. Pri nakrúcaní som sa viac zblížila s dcérou a znovu objavila svojich slovenských príbuzných. Deliaca čiara medzi realitou a fikciou bola niekedy veľmi tenká. Keď hrubý zostrih Modry videla moja mama, pripomenulo jej to život na Slovensku a rozplakala sa.“ hovorí Ingrid Veninger o okolnostiach vzniku filmu.

Druhý z filmov je dokument Pomocnica Anny Hoffmann. Sleduje 29-ročnú slovenku Martinu, ktorá odchádza opatrovať nemecký pár Lore (75) a Maxa (87) do Bodensee. Pomoc starým ľuďom je síce platená dobre, ale práca bez prestania, Lorina nespokojnosť a odlúčenie od domova Martinin pobyt v Nemecku komplikujú.

Už tradične na festivale uvedie svoj najnovší dokument Pavol Barabáš. Tentokrát režisér oceňovaných cestopisov objavoval rozľahlú ázijskú krajinu v dokumente Mongolsko – V tieni Džingischána. Festival uvedie dve snímky režisérky Mariany Čengel-Solčanskej. Okrem tohtoročnej jedinej majoritnej hranej produkcie vnašich kinách Legenda o lietajúcom Cypriánovi, premietne jej hraný televízny film z produkcie STV, Obhliadka. Dramatický príbeh vyrozprávaný z troch rôznych pohľadov odohrávajúci sa na súčasnom vidieku odkrýva zložité vzťahy starého otca, jeho nevesty a vnuka. Ďalší projekt Slovenskej televízie v sekcii je krátkometrážny dokument Najlepší obchod môjho života. Režisér Peter Navrátil v ňom sleduje osudy Blanky Bergerovej-Efrat, ktorá počas represálií voči židovskému obyvateľstvu skrývala svojich príbuzných a vďaka obchodníckemu duchu a peniazom zachraňovala pred transportom do koncentráku svoju rodinu.

Jediným animovaným filmom v programe sú Kamene Kataríny Kerekesovej, animovaný muzikál – príbeh nešťastnej lásky z kameňolomu s výbornou hudbou Mareka Piačeka.
Mimo sekcie Made in Slovakia má Slovensko zástupcu aj v medzinárodnej súťaži krátkych filmov, kde sa predstaví animovaný film Vandy Raýmanovej Kto je tam.
Slovenské filmy na MFF Bratislava prináša Zlatý Bažant, partner sekcie Made in Slovakia.

via iffbratislava.sk